Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?

Hulajnoga elektryczna jest jednym z najpopularniejszych sposobów przemieszczania się po dużych miastach. Niedawno zmieniły się przepisy, które regulują korzystanie z tego środka transportu. Sprawdzamy, po jakich drogach można się poruszać hulajnogą elektryczną?

Czy na hulajnodze elektrycznej można jeździć po chodniku?
Czy na hulajnodze elektrycznej można jeździć po chodniku?ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Hulajnoga elektryczna to urządzenie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. To tani i szybki gadżet do przemieszczania się, z którego mogą korzystać dzieci i dorośli. Pozwala szybko przejechać z punktu A do punktu B, unikając postoju w korkach i problemów z szukaniem wolnego miejsca do parkowania.

Hulajnoga elektryczna - nowe przepisy od 2021 roku

Coraz większa popularność tych urządzeń sprawiła, że pojawiły się nowe przepisy precyzujące kwestię użytkowania hulajnóg elektrycznych i poruszania się nimi po drogach. Wszystko zmieniła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 maja 2021 roku.

Zgodnie z przepisami hulajnoga elektryczna to pojazd dwuosiowy z napędem elektrycznym kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po ulicy?

Według obowiązujących od niedawna przepisów, jazda na hulajnodze elektrycznej jest możliwa po drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów. Jeśli nie ma możliwości jazdy w takim miejscu, hulajnoga może się poruszać ulicą, jeśli obowiązuje w tym miejscu ograniczenie do 30 km/h. Może to być droga osiedlowa lub wewnętrzna. Maksymalna prędkość dla hulajnogi elektrycznej wynosi wtedy 20 km/h.

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku?

Hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku w sytuacji, gdy w pobliżu nie występuje ścieżka rowerowa, a ograniczenie prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Użytkownik hulajnogi musi się zastosować się do dwóch, bardzo ważnych zasad.

Po pierwsze kierowca hulajnogi elektrycznej podczas jazdy chodnikiem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Po drugie, hulajnogą elektryczną można się poruszać po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Przepisy nie precyzują tej kwestii, ale zwykle jest to prędkość nie wyższa niż 4-6 km/h.

Warto mieć na uwadze, że w wielu miastach wprowadzono całkowity zakaz jazdy na hulajnodze elektryczne w takich miejscach jak rynek czy deptaki dla pieszych.

Hulajnoga elektryczna - jakie uprawnienia trzeba mieć?

Osoby powyżej 18 roku życia nie muszą mieć dodatkowych uprawnień do jazdy hulajnogą elektryczną. Dzieci w wieku od 10 do 18 lat muszą się legitymować kartą rowerową lub prawem jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą używać hulajnogi elektrycznej wyłącznie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Na hulajnodze nie można przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów, a także holować innych pojazdów.

Parkowanie hulajnogi elektrycznej - przepisy

Przepisy wprowadziły obowiązek parkowania hulajnogi elektrycznej z przeznaczonym do tego miejscu przez zarządcę drogi. Jeśli takiego miejsca nie ma, hulajnogę należy ustawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) lub równolegle do krawędzi chodnika. Pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie utrudni swobodnego przemieszczania się, a do tego nie jest mniejsza niż 1,5 m.

Hulajnoga elektryczna pozostawiona w nieodpowiednim miejscu może zostać usunięta z drogi na koszt właściciela. Decyzję może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

***

Moto Flesz - odcinek 52. Nowy taryfikator punktów karnych Marek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas