Reklama

Czy dozwolone jest prowadzenie auta w klapkach lub japonkach? Odpowiedź nie jest prosta

Wiele osób nie wyobraża sobie chodzenia w pełnym obuwiu latem. Szczególnie na wakacjach chętnie wybierają klapki lub japonki i w nich też wsiadają do samochodu. Ale co mówią na ten temat przepisy? Czy prowadzenie w klapkach lub japonkach jest dozwolone?

Czy można prowadzić samochód w klapkach?

Prawo tak naprawdę nie wskazuje żadnego rodzaju obuwia jako dozwolony czy niedozwolony. Teoretycznie więc nie ma przeszkód, żeby prowadzić samochód w klapkach, japonkach czy szpilkach.

W praktyce jednak kierowca musi pamiętać o obowiązku zadbania o należytą ostrożność podczas jazdy. Przypomina o tym art. 86 Kodeksu wykroczeń, który przewiduje grzywnę właśnie za niezachowanie należytej ostrożności podczas jazdy.

Może więc zdarzyć się, że jeśli dojdzie do jakiejś niebezpiecznej sytuacji w skutek tego, że stopa obuta w klapki ześlizgnie nam się z pedału hamulca, policjant skorzysta z powyższego zapisu do ukarania nas. Oczywiście zawsze możemy takiego mandatu nie przyjąć i wtedy wyjaśniać sprawę przed sądem. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie to jednak loteria.

Reklama

Warto pamiętać, że w niektórych krajach na południu Europy istnieje zakaz prowadzenia samochodu w klapkach. Przykładem jest Francja, gdzie za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 90 euro. 

Czy powinno się prowadzić auto w klapkach?

Chociaż przepisy tego nie zakazują, jak wyjaśniliśmy powyżej, prowadzenie samochodu w klapkach lub japonkach nie jest dobrym pomysłem. Trzeba zawsze mieć na względzie odpowiednie czucie pracy stopami, stabilność i pewność ruchów, a także odpowiednie trzymanie butów na stopie podczas jazdy.

Niestabilny but może sprawić, że nie wciśniemy odpowiednio hamulca w niebezpiecznej sytuacji. Ryzykujemy też, że spadnie nam ze stopy i dostanie się pod jeden z pedałów, a to również może być groźne. Z drugiej strony, buty na wysokiej podeszwie mogą sprawić, że kierowca nie będzie czuć, co dzieje się pod jego stopami. Jazda w takim obuwiu również może się skończyć niebezpieczną sytuacją.

Za kierownicą powinniśmy również unikać butów na obcasie, ponieważ sprawiają, że praktycznie cały nacisk na pedały jest skupiany zamiast śródstopia na palce. Skutecznie hamowanie lub dodawanie gazu w butach na obcasach, wymaga większego nacisku, co wydłuża czas reakcji i bardziej obciąża nogi. Podczas operowania pedałami ważne jest także pewne podparcie pięty, którego obcas nam nie zapewni.

Prowadzenie samochodu boso również nie jest dobrym pomysłem, ale jest zdecydowanie lepsze niż w niestabilnym obuwiu. Bosą stopą nie będziemy mogli w odpowiedni sposób wcisnąć hamulca, gdy nastąpi sytuacja awaryjna.

W jakim obuwiu powinno się prowadzić samochód?

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego obuwia do jazdy powinna być grubość i szerokość podeszwy. Eksperci od bezpiecznej jazdy polecają buty sportowe, które nie będą krępować kostek i mają równą, niezbyt śliską podeszwę.

Jeśli sytuacja wymaga od kierowcy eleganckiego ubioru, warto zabrać ze sobą zapasową parę butów do prowadzenia samochodu lub wybrać takie, które mają płaską podeszwę i stabilny obcas. 

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy