Czy w mieście można wyprzedzać prawym pasem?
Czy w terenie zabudowanym można wyprzedzać z prawej strony? Dla niektórych może się to wydawać oczywiste, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z zapisanych w prawie ograniczeń w tym zakresie.
Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze. Zgodnie z definicją w kodeksie drogowym jest to przejeżdżanie, przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego poruszającego się w tym samym kierunku. Podczas wykonywania manewru wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp.
Wyprzedzanie zwykle wykonuje się z lewej strony, ale prawo dopuszcza wykonywanie tego manewru również od prawej strony. Trzeba mieć jednak uwadze, że jest to możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Warto wiedzieć, kiedy jest to możliwe.
Wyprzedzanie z prawej strony - kiedy można?
Kierowca może wykonać manewr wyprzedzania z prawej strony na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej. Mogą to być standardowe drogi jednokierunkowe dwie jezdnie jednokierunkowe, które są oddzielone od siebie pasem zieleni.
Wyprzedzanie z prawej strony jest również dopuszczalne na autostradach, które z definicji są drogami dwujezdniowymi. Do tego zbioru należy dołączyć drogi ekspresowe (dwujezdniowe) oraz pozostałe rodzaje dróg z wyznaczonymi pasami ruchu.
Wyprzedzanie z prawej strony w mieście jest dozwolone, pod warunkiem, że występują co najmniej dwa pasy ruchu. Poza obszarem zabudowanym są konieczne co najmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.
Kierowca może wyprzedzać z prawej strony również pojazd szynowy. Chyba, że układ torów uniemożliwia taki manewr lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. Przepisy dopuszczają wykonywanie takiego manewru na rondach, jeśli są wyznaczone pasy ruchu.
Kiedy nie można wyprzedzać z prawej strony?
Wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione przez kodeks drogowy w następujących przypadkach:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
- na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany),
- na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi,
- na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi,
- w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami drogowymi.