Reklama

Czerwony "X" nad drogą - albo wiesz co oznacza, albo tracisz prawo jazdy

Kierowcy przyzwyczajeni są do konkretnego wyglądu znaków drogowych - namalowanych na kawałku metalu i umieszczonych na słupie. Tymczasem znaki mogą być także wyświetlane i mieć dość enigmatyczny wygląd. Tak jak czerwony "X", spotykany najczęściej na autostradach, ale nie tylko. Ignorowanie go może skończyć się odebraniem prawa jazdy.

Wraz z rozwojem sieci dróg szybkiego ruchu, coraz popularniejsze stają się w Polsce tablice, na których można wyświetlać komunikaty, których muszą przestrzegać kierowcy. Mogą być to ostrzeżenia, ale także zakazy - na przykład ograniczenie prędkości, które nie zawsze trzeba wprowadzać, więc nie ustawia się wtedy klasycznego znaku na stałe.

Szczególnym rodzajem takiego wyświetlanego znaku jest czerwony "X" - nie ma on swojego klasycznego odpowiednika, a do tego nie odnosi się on do wszystkich kierujących, poruszających się w danym kierunku. O co więc w nim chodzi?

Reklama

Co oznacza czerwony "X" nad drogą?

Szczególną zasadą, dotyczącą czerwonego "X" jest to, że umieszcza się go nad konkretnym pasem i tylko tego konkretnego pasa on dotyczy. Oznacza on, że dany pas jest wyłączony z ruchu. Zwykle więc, jeśli już się go stosuje, to nad każdym pasem drogi umieszczany jest mały wyświetlacz. Pasy, którymi można się poruszać, mają zieloną strzałkę, ale oczywiście jej brak również pozwala kontynuować jazdę.

Czerwony znak "X" stosuje się na przykład, kiedy dany pas jest wyłączony ze względu na roboty drogowe lub wypadek. Na autostradowych bramkach wskazuje, które z nich są nieczynne i nie należy do nich podjeżdżać. Często spotykany, wraz z zielonymi strzałkami, jest też przed tunelami, aby kierowcy nie mieli wątpliwości, którymi pasami mają się poruszać, a także czy któryś nie jest wyłączony z ruchu.

Co grozi za zignorowanie czerwonego "X" na drodze?

Kierowca przyłapany na zignorowaniu czerwonego znaku "X", musi liczyć się z mandatem od 1500 do 2500 zł oraz 10 punktami karnymi. To optymistyczny scenariusz.

Mniej optymistyczny, ale mający duże prawdopodobieństwo, to postawienie takiego kierującego przed sądem, za stworzenie poważnego zagrożenia w ruchu drogowym. Jeśli ignorując czerwony "X" pojedziemy pod prąd, to będzie to śmiertelne niebezpieczeństwo, szczególnie w tunelu lub na drodze szybkiego ruchu. Sąd w takiej sytuacji może nałożyć karę do 30 tys. zł, odebrać prawo jazdy, a nawet nałożyć karę ograniczenia wolności.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada | przepisy ruchu drogowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama