6 znaków drogowych, których prawie nikt nie wiedział, a naprawdę istnieją

Spośród niespełna 400 znaków drogowych, które można spotkać na polskich drogach, wybraliśmy te najrzadsze i najdziwniejsze. Ich znaczenie wielu kierowców może zdziwić.

Znaki drogowe w Polsce

Na polskich drogach możemy spotkać prawie 400 różnych znaków drogowych. Większość z nich znamy na pamięć i działamy automatycznie. Jednak podróżując po całej Polsce można się czasami natknąć na bardzo nietypowe i rzadkie oznakowanie. Warto być odpowiednio przygotowanym, gdy taki znak stanie na naszej drodze.

Znak A-13

Jest to bardzo rzadko spotykany znak ostrzegawczy, ponieważ w Polsce nie ma zbyt wielu miejsc z mostami zwodzonymi. Jedno z nich znajduje się w Giżycku tuż przy moście obrotowym. Warto mieć świadomość, co oznacza, ponieważ w najgorszym przypadku można zwodować samochód.

Reklama

Zwykle zarządcy dróg dbają o to, żeby tuż przed samym mostem była zainstalowana dodatkowa sygnalizacja lub szlaban. Warto mieć na uwadze, że ten znak ostrzega nie tylko o nietypowej infrastrukturze drogowej, ale również o możliwości wystąpienia ewentualnych nierówności w miejscu, gdzie ruchomy most łączy się z jednią.

Znak A-27

Kolejny znak związany z położnym blisko miejscem, gdzie występuje woda. Ten znak spotkamy najczęściej w sytuacji, gdy droga dociera bezpośrednio do brzegu zbiornika wodnego i tam się kończy.

Może się zdarzyć, że spotkamy ten znak również w pobliżu rzeki, w odległości mniejszej niż 10 metrów, gdzie nie występują żadne bariery ochronne.

Znak B-13

Ten znak jest zwykle zlokalizowany tuż przed tunelami. Jeden z nich można spotkać jadąc wzdłuż Wisły na warszawskiej Wisłostradzie. Sygnalizuje zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi. Chodzi oczywiście o ilości towarowe i dotyczy odpowiednio oznakowanych (pomarańczowe tablice ADR) pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Znak A-34

To jeden z najbardziej "mobilnych" znaków. Zwykle spotkamy go tam, gdzie przed chwilą doszło do wypadku drogowego. Takie ostrzeżenie jest stawiane zwykle przez zarządcę drogi ma w zasadzie jeden ważny cel - ostrzegać innych uczestników ruchu o zdarzeniu drogowym. Dzięki temu przejeżdżający kierowcy będą zwracać większą uwagę na sytuację na drodze.

Znak A-22 / A-23

Wybierając się w górskie rejony kierowcy mogą się natknąć na znak, który ostrzega przed mocnym spadkiem drogi, które wynosi co najmniej 7 proc. (w górach od 10 proc.). Natomiast w przypadku wzniesień obowiązują limitu 6 proc. i 8 proc.

Często znaki tego typu pojawiają się w miejscach, gdzie występują ostre spadki połączone z krętymi, ostrymi zakrętami górskimi, a nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej pod znakiem można zobaczyć tabliczkę informującą o rzeczywistym nachyleniu na danym odcinku.

Znak B-19

Wbrew pozorom ten znak nie oznacza zakazu wjazdu dla pojazdów osobowych. W tym przypadku chodzi o pojazdy, których nacisk na oś jest większy niż wartość wskazana na znaku - w tym przypadku 3,5 tony. Ten znak nie oznacza również zakazu wjazdu dla samochodu ciężarowego, ponieważ puste lub lekko załadowane auto może mieć dużo mniejszy nacisk na oś.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy