Zielony listek i okres próbny. Kiedy zmiany w prawach jazdy?

Na początku roku szkoły nauki jazdy przeżywały prawdziwe oblężenie, ponieważ od 4 czerwca miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące prawa jazdy.

Kandydaci na kierowców nie muszą się martwić. Zmian na razie nie będzie
Kandydaci na kierowców nie muszą się martwić. Zmian na razie nie będzieMaciej ŁuczniewskiReporter

Obowiązek jazdy z tzw. "zielonym listkiem" i obejmujący "świeżych" kierowców okres próbny sprawiły, że kursanci szturmowali ośrodki nauki jazdy, by zdążyć uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów na starych zasadach.

Sytuację opanowano dopiero w połowie lutego. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wówczas, że... odkłada w czasie proponowane zmiany. Stało się tak za sprawą kompromitacji z wdrożeniem nowych funkcjonalności Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Uruchamiany z wielką pompą system przez wiele dni działał w trybie awaryjnym, przez co kierowcy nie mogli wykonać badań technicznych ani zarejestrować pojazdów.

Kiedy więc, planowane pierwotnie na 4 czerwca, zmiany w przepisach zaczną obowiązywać? Tego - najprościej mówiąc - nie wie nikt.

CEPIK 2.0, którego funkcjonalności zrewolucjonizować mają obraz polskich dróg, rodzi się w bólach. To właśnie za sprawą tego urządzenia kierowcy - przynajmniej w teorii - mieli zostać zwolnieni z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC (o czym triumfalnie donosiły państwowe media). Problem w tym, że podpisana niedawno przez prezydenta ustawa umożliwia dopiero wprowadzenie takich udogodnień. Te pojawić się mają wraz z uruchomieniem stosownych funkcjonalności w ramach programu CEPIK 2.0! Jak szybko możemy się ich spodziewać?

Przy okazji głosowania nad zmianami w Prawie o ruchu drogowym wiceminister cyfryzacji - Karol Okoński - informował w Sejmie, że "Harmonogram nie jest jeszcze gotowy i potwierdzony" - informował niedawno w Sejmie Karol Okoński - wiceminister cyfryzacji. Dodał również że, całkowite wdrożenie CEPIKU 2.0 zajmie "parę lat".

Kandydaci na kierowców, którzy boją się wprowadzenia dodatkowych obostrzeń ,mogą jedynie pilnie obserwować Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji. Za jego pośrednictwem, z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, resort zobowiązał się informować o zmianach w funkcjonalnościach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas