Egzamin na prawo jazdy? Pamiętaj o tym dokumencie

Jeśli wybierasz się na egzamin na prawo jazdy, koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu. W przypadku dowodu nie może to być telefon z dostępem do aplikacji mObywatel. W przeciwnym wypadku nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu.

Rada Ministrów pracuje nad rozszerzeniem możliwości korzystania z dokumentów cyfrowych. Obecnie dokumenty w formie elektronicznej w wielu instytucjach nie są wcale traktowane na równi z oryginalnymi. Dotyczy to m.in. Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i kandydatów przystępujących do egzaminu na prawo jazdy.  

mObywatel to nie dowód osobisty - urzędy go nie respektują

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dokumenty w formie elektronicznej nie są respektowane w większości instytucji...państwowych. Wyjątek stanowi chociażby policyjna kontrola drogowa. Obecne przepisy zwalniają kierowców z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy czy dokumentu tożsamości. W tym przypadku policjant nie posługuje się jednak naszym telefonem i aplikacją mObywatel, lecz - korzystając z wyposażenia radiowozu - sprawdza nasze dane bezpośrednio w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Reklama

W obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej, a przez to często nie są uznawane w relacjach obywatel - urząd, obywatel - obywatel czy obywatel - biznes - czytamy w uzasadnieniu do rządowego projektu.

***


Jego autorzy zauważają ponadto, że potrzeba udostępnienia równoważnego dokumentom tradycyjnym rozwiązania cyfrowego i wskazania, w których sytuacjach można je stosować jest sygnalizowana przez administrację, biznes oraz obywateli.

Zgodnie z harmonogramem prac Rady Ministrów zmiany w obecnych przepisach miałyby zostać przyjęte przed zakończeniem drugiego kwartału bieżącego roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin na prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy