Reklama

Kod B96 w prawie jazdy jest jak bitcoin - kto nie zdobył dawno temu, ten żałuje

Kod 96 w prawie jazdy zwany jest też kodem B96, bo zwiększa uprawnienia posiadaczy prawa jazdy kat. B. Ten, kto nie postarał się o jego zdobycie zaraz po otrzymaniu prawa jazdy kat. B, może żałować, bo by zdobyć kod 96, trzeba podejść do egzaminu.

Kod B96 do prawa jazdy - jakie daje uprawnienia?

Obowiązujące przepisy unijne mają ułatwiać kierowcom poszerzenie uprawnień do prowadzenia zespołu pojazdów. Powstały z myślą o osobach, które potrzebują okazjonalnie prowadzić nieco cięższe zestawy niż 3,5 tony, ale chciałyby to robić w sposób legalny i bezpieczny, bez konieczności przechodzenia różnych procedur administracyjnych.

Z myślą o takich osobach wprowadzono kod B96, który umożliwia prowadzenie zestawu składającego się z auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i przyczepy innej niż lekka, pod warunkiem, że DMC zestawu nie przekroczy 4250 kg.

Reklama

To idealne rozwiązanie dla osób korzystających z przyczep kempingowych, przyczep do transportu łodzi czy koni. Dzięki poszerzonym uprawnieniom można prowadzić samochód z dołączoną całkiem sporą przyczepą kempingową. Dzięki DMC podwyższonej do 4250 kg można stworzyć bezpieczny zestaw, w którym "holownik" jest wyraźnie cięższy od ciągniętej przez niego przyczepy

Jak zdobyć kod 96 do prawa jazdy?

Żeby uzyskać uprawnienie B96 nie trzeba uczęszczać na żaden dodatkowy kurs. Trzeba natomiast zdać praktyczny egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, taki sam jak na kategorię B+E, która daje znacznie większe uprawnienia.

W ocenie polskich urzędników ułatwienie polega na tym, że osoba podchodząca do egzaminu nie musi ukończyć żadnego kursu, ani zdawać egzaminu teoretycznego, wystarczy egzamin praktyczny.

Dla porównania, żeby zdobyć takie uprawnienie w Niemczech wystarczy odbyć w szkole nauki jazdy szkolenie składające się z części teoretycznej i praktyki. Wystarczą do tego intensywne, kilkugodzinne zajęcia, które są koniec potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem.

Kod 96 do prawa jazdy - jakie są minimalne wymogi?

Osoba ubiegająca się o zdobycie uprawnienia B96 do prawa jazd kategorii B wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B, a minimalny wiek to 18 lat. Trzeba wypełnić wniosek i dołączyć zdjęcie, a następnie udać się do wydziału komunikacji i założyć tzw. PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Ten etap można załatwić zdalnie przy wykorzystaniu Elektronicznej Skrzynki Podawczej PWPW.

Mając numer PKK można się umówić na termin egzaminu w WORD. Opłata za egzamin wynosi 170 złotych.

Uprawnienie B96 do prawa jazdy - jak wygląda egzamin?

Egzamin na uprawnienie B96 składa się z części praktycznej. Kursant musi zaliczyć następujące zadania na placu manewrowym:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu,
  • przygotowanie się do jazdy,
  • podpięcie przyczepy do auta,
  • uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (po łuku),
  • wykonanie dwóch manewrów z losowo wybranego zestawu (parkowane skośne i prostopadłe przodem lub tyłem, ruszanie pod górę).

Kolejnym etapem jest jazda po drogach publicznych, która trwa co najmniej 25 minut. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kod 96 w prawie jazdy | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy