Po co ludzie osłaniają opony kartonem? Czy to naprawdę działa?
Choć producenci deklarują maksymalny okres eksploatacji opon samochodowych, w rzeczywistości może być on uzależniony od wielu czynników. Wśród najczęstszych przyczyn zużycia opon wymienia się niewłaściwe ciśnienie, nieprawidłowe ustawienie kół, czy nawet styl jazdy. Okazuje się, że poza tym jest jeszcze jeden nieoczywisty czynnik wpływający na stan opon, o którym warto pamiętać zwłaszcza podczas dużych upałów.

Spis treści:
Żywotność opon samochodowych. Są dwa kryteria
Do oceny maksymalnej żywotności opon samochodowych specjaliści używają zazwyczaj dwóch kryteriów - maksymalnego deklarowanego przebiegu i maksymalnej liczby lat, przez które opona może być eksploatowana. Średnia żywotność opony wynosi 30 - 45 tys. km, choć najwytrwalsze egzemplarze są w stanie przejechać nawet 60 tys. km.
Przebieg nie powinien być jedynym wyznacznikiem żywotności opony. Zgodnie z deklaracjami producentów znaczenie ma również jej wiek, który nie powinien przekroczyć 10 lat. Przy czym zaleca się, aby po 5 latach skontrolować stan ogumienia pod kątem ewentualnych pęknięć i stanu bieżnika. Takie defekty mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo.
Zużycie opon samochodowych. Najczęstsze przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn szybszego zużycia opon samochodowych. Do czynników, które można uznać za najbardziej destrukcyjne dla ogumienia zalicza się nieodpowiednie ciśnienie, agresywną jazdę, a także brak zmiany ogumienia w zależności od panującej pory roku. Na żywotność opony wpływ może mieć nawet sposób jej przechowywania poza sezonem.
Ogumienie powinno być przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Takie warunki zapewnią mu odpowiednią elastyczność, co z kolei wpłynie na wydłużenie jego żywotności. Jeśli opony znajdują się na felgach, można składować je na boku, natomiast opony bez felg powinny wisieć lub stać pionowo.
Karton na oponach. Na południu Europy dobrze to znają
Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, to istnieje jeszcze jeden nieoczywisty czynnik, który może mieć wpływ na stan ogumienia. Jest on szczególnie dokuczliwy w krajach, gdzie liczba pogodnych dni jest zdecydowanie większa niż w Polsce. Nie oznacza to jednak, że polscy kierowcy powinni go lekceważyć. W okresie letnim wielu z nich podróżuje do ciepłych krajów, skąd nierzadko również oni mogą być narażeni na problemy, z którymi borykają się południowoeuropejscy posiadacze aut.
To właśnie tam czasami można zauważyć zaparkowane samochody z oponami zasłoniętymi za pomocą kartonów lub innych przedmiotów. Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale to właśnie skuteczny sposób na ochronę opon przed działaniem promieni UV i wysokiej temperatury.
Wpływ słońca na ogumienie. Karton na kołach to skuteczna ochrona
Okazuje się, że ogumienie poddawane długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne ulega szybszej degradacji, traci elastyczność i może pękać. To z kolei w oczywisty sposób przekłada się na właściwości jezdne ogumienia i bezpieczeństwo. Najbardziej narażone na negatywny wpływ promieni UV i wysokiej temperatury są opony pojazdów używanych rzadziej niż typowe samochody osobowe. Mowa tutaj w szczególności o kamperach, przyczepach kempingowych, klasykach czy samochodach sezonowych.
W wielu krajach Europy zadaszony garaż, zapewniający idealne warunki dla ogumienia, wciąż uznawany jest za rarytas. Osłona ogumienia kartonem lub specjalnym pokrowcem okazuje się jednak wystarczająco skuteczna i wydłuża żywotność opon w samochodach osobowych.