Jak zbudowany jest samochód? Oblejesz egzamin na prawo jazdy, jeśli tego nie wiesz
Zdanie prawa jazdy wymaga wiedzy z zakresu przepisów oraz prowadzenia pojazdu. Część praktyczna egzaminu sprawdza nie tylko umiejętności za kierownicą. Jak zbudowany jest samochód? Oblejesz egzamin na prawo jazdy, jeśli tego nie wiesz. Znajomość budowy samochodu przydaje się też już po zdaniu egzaminu. Pozwala kontrolować jego stan i wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
Kandydat na kierowcę musi mieć ukończone 18 lat. Przystąpienie do egzaminu wymaga zaświadczenia odbycia szkolenia na prawo jazdy. Konieczne jest także przedstawienie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.
Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kategorii B?
Egzamin składa się z dwóch części. Pierwszym etapem jest część teoretyczna. Test przeprowadzany jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i składa się z 32 pytań. 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej, a pozostałe to pytania specjalistyczne wybrane dla kategorii B prawa jazdy.
Na udzielenie wszystkich odpowiedzi kandydat ma 25 minut. Zdanie testu teoretycznego wymaga zdobycia co najmniej 68 z 74 możliwych do uzyskania punktów. Pytania mają różną wartość punktową w zależności od poziomu trudności. Wynik prezentowany jest na ekranie urządzenia od razu po zakończeniu egzaminu.
Drugim etapem egzaminu na prawo jazdy jest część praktyczna. Zanim kandydat przystąpi do wykonywania zadań praktycznych, musi udowodnić podstawową wiedzę dotyczącą budowy samochodu. Następnym krokiem jest przygotowanie pojazdu do jazdy. Dopiero dopełnienie tych dwóch czynności pozwala przystąpić do wykonania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Praktyczna część egzaminu trwa zazwyczaj co najmniej 40 minut.
Pierwszym zadaniem części praktycznej egzaminu na prawo jazdy jest sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, które są bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Zdanie egzaminu na prawo jazdy wymaga znajomości budowy samochodu.
Pierwsza grupa czynności kontrolnych dotyczy znajomości budowy samochodu w zakresie płynów eksploatacyjnych i sygnału dźwiękowego pojazdu:
- poziom oleju w silniku;
- poziom płynu chłodzącego;
- poziom płynu hamulcowego;
- poziom płynu w spryskiwaczach;
- działanie sygnału dźwiękowego.
Druga grupa czynności kontrolnych dotyczy świateł pojazdu:
- działanie świateł pozycyjnych;
- działanie świateł mijania;
- działanie świateł drogowych;
- działanie świateł hamowania stop;
- działanie świateł cofania;
- działanie świateł kierunkowskazów;
- działanie świateł awaryjnych;
- działanie świateł przeciwmgielnych tylnych.
Osoba egzaminowana losuje po jednym elemencie z każdej grupy.
W przypadku wylosowania czynności polegających na kontroli świateł stop i cofania można poprosić egzaminatora o potwierdzenie ich działania.
Na wykonanie czynności kontrolnych przewidziano 5 minut. Znajomość podstawowych elementów budowy samochodu jest kluczowa i pozwala przystąpić do wykonywania dalszych zadań podczas egzaminu.
Egzamin na prawo jazdy to nie jedyny moment, kiedy przydaje się wiedza o budowie samochodu. Ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy i pozwala lepiej zadbać o właściwy stan pojazdu.
Dzięki kontroli płynów eksploatacyjnych kierowca może sprawdzić stan kluczowych podzespołów auta. Z kolei kontrola świateł pozwala upewnić się, czy samochód jest odpowiednio widoczny dla innych użytkowników dróg podczas jazdy oraz wykonywania manewrów z ich użyciem.