Światło pozycyjne to nie światło do jazdy dziennej. Kierowcy często to mylą
Kodeks drogowy nakłada na każdego kierowcę w Polsce obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę. Od świtu do zmierzchu można natomiast używać świateł do jazdy dziennej. Nie należy zapominać o tym, że to nie to samo co światło pozycyjne. Kierowcy często to mylą. Jak odróżnić rodzaje świateł w samochodzie?
Oświetlenie należy do podstawowego wyposażenia pojazdu samochodowego. Wymagają go przepisy prawne. Musi być sprawne, ponieważ, zapewnia widoczność oraz bezpieczeństwo. Jakie światła są w samochodzie?
- Światła mijania - oświetlają drogę przed autem podczas jazdy. Trzeba z nich korzystać w nocy, podczas pogorszonych warunków atmosferycznych (deszcz, mgła) a także w trakcie dnia nawet przy dobrej pogodzie, chyba że pojazd jest wyposażony w światła dzienne.
- Światła do jazdy dziennej - emitują mniej światła, a ich zadaniem jest zapewnienie widoczności pojazdu dla innych użytkowników dróg. Można stosować je tylko od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej widoczności.
- Światła drogowe - nazywane są potocznie "długimi". Pozwalają doświetlić przestrzeń przed pojazdem na nieoświetlonych drogach. Przy korzystaniu z nich należy pamiętać, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu.
- Światła przeciwmgielne - umieszczone są z przodu i z tyłu pojazdu. Zapewniają widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy widoczność jest mocno ograniczona. Tylne światła przeciwmgielne stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Można używać ich jedynie, gdy przejrzystość powietrza jest mniejsza niż 50 m. Przednie światła tego typu wykorzystuje się podczas ograniczonej widoczności oraz na krętych drogach.
- Światła pozycyjne - obowiązkowe w każdym pojeździe, aby sygnalizować jego położenie innym użytkownikom dróg.
Światła pozycyjne stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Przepisy określają miejsce ich montażu w pojeździe oraz kolor. Tylne światła pozycyjne muszą mieć kolor czerwony, natomiast przednie - biały. Jest to standard obowiązujący w ruchu ulicznym na całym świecie.
Światła pozycyjne służą do wskazania pozycji pojazdu innym uczestnikom ruchu. Kodeks drogowy nakazuje używanie tylnych świateł pozycyjnych oraz przednich wraz ze światłami mijania od zmierzchu do świtu, a także w ciągu dnia, jeśli widoczność jest ograniczona.
Używanie świateł w pojeździe należy dostosować nie tylko do warunków oświetleniowych czy atmosferycznych, lecz także do przepisów kodeksu drogowego. Kiedy włączać światła pozycyjne i czy zastępują one światła do jazdy dziennej?
Światła dzienne i pozycyjne to dwa różne rodzaje oświetlenia, co jasno wynika przepisów kodeksu drogowego.
Te do jazdy dziennej montuje się z przodu pojazdu i służy do sygnalizowania położenia pojazdu od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej widoczności. Wtedy też można używać oświetlenia dziennego zamiast świateł mijania.
Lampy emitujące światło pozycyjne umieszczone są z przodu i z tyłu pojazdu. Muszą być włączone w warunkach niedostatecznej widoczności (wraz ze światłami mijania). Światło pozycyjne należy także włączać podczas postoju pojazdu na nieoświetlonych drogach i poboczu.
Jazda w dzień z włączonymi jedynie światłami pozycyjnymi jest traktowana jak jazda bez świateł i podlega mandatowi wynoszącemu 100 zł, a w nocy kwota kary rośnie do 300 zł.
Światła pozycyjne przednie generują zbyt mało światła, aby odpowiednio oświetlać drogę przed pojazdem. Jazda z ich wykorzystaniem nocą jest nie tylko nielegalna, lecz także niebezpieczna.
Mnogość świateł w samochodach może prowadzić do nieporozumień. Czym światła pozycyjne różnią się od świateł postojowych?
Światła postojowe w odróżnieniu od świateł pozycyjnych nie stanowią obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Używa się ich podczas dłuższego postoju na nieoświetlonej jezdni lub na poboczu. W wielu samochodach świecą się one wtedy tylko z lewej strony (przy ruchu prawostronnym), a auta niektórych marek pozwalają wybrać kierowcy, po której stronie światła postojowe mają się świecić.
***