Reklama

Dostałem mandat. Jak sprawdzić punkty karne?

Punkty karne są problemem, który trapi kierowców łamiących przepisy drogowe. Przekroczenie limitu będzie miało poważne skutki. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Ile można mieć punktów karnych?

W 1993 roku w Polsce wprowadzono niezależne systemy punktów karnych. Najczęściej ich otrzymanie związane jest również z dodatkowym mandatem. Po przekroczeniu określonego limitu kierowcy grozi utrata prawa jazdy. 

Taka sytuacja ma miejsce, gdy uzbieramy ponad 24 punkty karne, a w przypadku osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok lub nie ukończyły 20. roku życia - 20 punktów karnych. 

Wtedy następuje zatrzymanie prawa jazdy, a kierowca zobowiązany jest do ukończenia dodatkowego egzaminu. Jest on złożony zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. 

Reklama

Kierowcy mogą też zmniejszyć liczbę punktów karnych. Wystarczy odbyć dodatkowy, płatny 6-godzinny kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który eliminuje 6 punktów z naszego konta. To jednak - z powodu zmian w prawie - będzie możliwe tylko do 17 września 2022 roku.  

Ten termin dotyczy także kasowania punktów karnych. Obecnie było to po roku. Od jesieni redukcja punktów będzie po dwóch latach od dnia opłacenia mandatu. 

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Obecnie najwygodniejszą i najszybszą opcją sprawdzenia liczby punktów karnych jest skorzystanie z oferowanych usług internetowych. Umożliwia to CEPiK, czyli system informatyczny, obejmujący centralną ewidencję pojazdów i kierowców. 

W systemie możemy sprawdzić także m.in. datę i miejsce otrzymania mandatu oraz szczegóły przewinienia. Ponadto sprawdzimy liczbę punktów. 

Aby sprawdzić stan konta z punktami karnymi, wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i przejść do zakładki "Kierowcy i pojazdy". Następnie wybieramy opcję "Sprawdź punkty karne" i logujemy się za pośrednictwem profilu zaufanego. Obsługiwane jest również logowanie przez bankowość internetową.

Liczba punktów karnych jest także widoczna w aplikacji mObywatel

Punkty karne można sprawdzić stacjonarnie

Swoje punkty karne możemy skontrolować również bardziej tradycyjnymi sposobami. 

Można udać się osobiście na komisariat policji i wylegitymować dowodem osobistym. Pozyskanie informacji o punktach karnych jest darmowe. Jeśli jednak będziemy potrzebowali pisemnego potwierdzenia, wtedy musimy wypełnić wniosek i zapłacić 17 złotych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: punkty karne | taryfikator mandatów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy