Reklama

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Jest data. Wymiana nikogo nie ominie

Nie ma znaczenia, czy posiadasz prawo jazdy wydane przed 2013 rokiem, czy po tej dacie granicznej. Każdy kierowca, nawet ten, kto posiada bezterminowe prawo jazdy, będzie je musiał wymienić.

Na przestrzeni ostatnich pod względem praw jazdy zaszło wiele zmian. Do połowy stycznia 2013 roku urzędy wydawały dokumenty bez daty ważności - tak zwane bezterminowe prawa jazdy. Późniejsze zmiany sprawiły, że prawa jazdy bezterminowe stały się tylko z nazwy. Każdego kierowcę czeka wymiana dokumentu.

W 2019 roku, konkretniej w marcu, nastąpiła kolejna zmiana - tym razem mniej istotna niż ta z 2013 roku, kiedy to zaczęto wydawać prawa jazdy z terminem ważności. W dokumencie przestały pojawiać się informacje o miejscu zamieszkania. To ukłon w stronę kierowców, którzy od tamtej chwili nie muszą już wymieniać dokumentów, jeśli zmienią miejsce zamieszkania.

Reklama

Termin ważności prawa jazdy

Jak wspomnieliśmy, od 2013 roku prawo jazdy wydawane jest z określonym terminem ważności. Obecnie najdłuższy okres, przez który dokument jest ważny, to 15 lat. Jeżeli jednak lekarz podczas badań wykryje problemy kierowcy ze zdrowiem, to ważność prawa jazdy może być skrócona. Dla przykładu z powodu poważnej wady wzroku, możemy dostać uprawnienia jedynie na 5 lat. Po tym czasie konieczna będzie niezbędna kolejna wizyta u specjalisty i wymiana prawa jazdy na nowe.

Wprowadzenie ograniczeń co do terminu ważności oznacza dla posiadaczy bezterminowych praw jazdy jedynie tyle, że po pewnym czasie będą musieli wymienić blankiet na nowy. Nie jest na szczęście konieczne przeprowadzanie egzaminu czy wizyty u lekarza. Dobrą wiadomością jest również fakt, że taki przymus nastąpi dopiero za kilka lat. 

Proces wymiany bezterminowych praw jazdy na dokumenty, które będą zawierały datę ważności, ma się odbyć w latach 2028-2033. Po tym czasie każdy kierowca będzie legitymował się prawem jazdy z odpowiednią datą obowiązywania i nowym wzorem.

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy

Wymiana prawa jazdy jest konieczna z powodu upływu ważności tego dokumentu. Prawo jazdy musi zostać wymienione także wtedy, gdy je zgubimy, zniszczymy lub weźmiemy ślub i zmienimy nazwisko. 

Od 2019 roku nie ma już konieczności wyrabiania nowego dokumentu w przypadku zmiany adresu zamieszkania. Możemy zrobić to dopiero po upływie terminu ważności, a w przypadku bezterminowego prawa jazdy - najpóźniej do 2033 roku.

Wymiana prawa jazdy - ile kosztuje

Sama wymiana prawa jazdy jest dość prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm.

Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł. Wypełniony wniosek wraz z wymienionymi załącznikami składamy w odpowiednim urzędzie, wysyłamy pocztą lub dokonujemy tego przez internet. W tym ostatnim przypadku wszelkie niezbędne dokumenty możemy przesłać skanem lub zdjęciem.

Wymiana prawa jazdy a badanie lekarskie

Istnieje dużo obaw o to, że w przypadku zmian w dokumencie będziemy musieli dostarczyć również badania lekarskie. Nie jest to prawda. Nie mamy obowiązku dostarczania wyników badań lekarskich, jeżeli na przykład wymieniamy prawo jazdy ze względu na zmianę nazwiska, a uprawnienie jest wciąż ważne.

Zaświadczenie lekarskie jest potrzebne wtedy, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych.

Badania zazwyczaj polegają na podstawowym "przeglądzie" organizmu. To badanie wzroku, słuchu, pomiar cukru, ciśnienia, utrzymanie równowagi oraz wywiad (jakie leki przyjmujemy, jaki jest stan psychiczny kandydata na kierowcę). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy