Grzybek i dwa pioruny - ten znak przekazuje ważną informację

Pioruny i grzybek? Brzmi niepokojąco, ale od razu zaznaczamy - nie jest to znak ostrzegający przed skażoną strefą. Można go spotkać na drogach w Japonii. Niektórych kierowców z Europy mógłby pewnie wprawić w osłupienie, bo te symbole, szczególnie w połączeniu z Japonią, mogą rzeczywiście kojarzyć się z jakąś atomową katastrofą. Tymczasem znaczenie tego znaku jest całkowicie inne i ma związek z ostrzeganiem innych uczestników ruchu.

Grzybek i pioruny to znak, na który nie trafimy w Polsce
Grzybek i pioruny to znak, na który nie trafimy w PolsceWojciech Stozyk/ReporterEast News

Od czasu do czasu piszemy o nietypowych znakach drogowych występujących w różnych częściach świata. Niebieski znak z grzybkiem i dwiema błyskawicami z Japonii z pewnością należy do kategorii najbardziej osobliwych znaków, jakie istnieją. Na szczęście nie ma nic wspólnego z atomowym zagrożeniem, natomiast kierowcy, którzy będą mieć okazję prowadzić auto po Japonii powinni znać jego znaczenie.

Grzybek i dwa pioruny - co oznacza nietypowy znak drogowy z Japonii?

Ten znak drogowy jest częścią japońskiego systemu znaków nakazu. Niebieski kolor w japońskim kodeksie drogowym zazwyczaj oznacza nakaz lub informację (w przeciwieństwie do czerwonych znaków zakazu czy żółtych znaków ostrzegawczych).

Symbol na znaku przedstawia graficzne zobrazowanie fal dźwiękowych lub sygnału akustycznego. Jest to tzw. “znak klaksonu” (horn sign), który informuje kierowców, że powinni użyć sygnału dźwiękowego. Najczęściej można go spotkać:

  • Przed ostrymi zakrętami na górskich drogach
  • Przy wjazdach w tunele
  • W miejscach o ograniczonej widoczności
  • Na wąskich drogach, gdzie mijanie się pojazdów może być utrudnione.

W japońskich, gęsto zabudowanych miastach kierowcy faktycznie korzystają z klaksonu prewencyjnie ostrzegając w ten sposób innych uczestników ruchu, głównie pieszych.

Warto zauważyć, że w Japonii kultura używania klaksonu jest nieco inna niż w wielu krajach zachodnich - jest on traktowany przede wszystkim jako narzędzie bezpieczeństwa, a nie wyrażania niezadowolenia. Dlatego też obecność takiego znaku jest traktowana bardzo poważnie przez japońskich kierowców.

Japońskie znaki drogowe - uwaga na tsunami czy trzęsienia ziemi

Japonia znana jest także z innych, nietypowych i niespotykanych praktycznie nigdzie indziej znaków drogowych. Należą do nich te ostrzegające przed trzęsieniami ziemi i tsunami, oznaczenia związane z przejściami dla pieszych gdzie piesi mogą przechodzić we wszystkich kierunkach, czy specjalne oznaczenia dla obszarów świątynnych i historycznych.

Japonia wykorzystuje także znaki podświetlane LED-ami, elektroniczne tablice informacyjne dostosowujące treść do warunków oraz znaki z systemami ostrzegania przed warunkami atmosferycznymi.

Japończycy stawiają ogromny nacisk na bezpieczeństwo. Widać to nie tylko w niezwykle szczegółowych znakach pogodowych, ale też w trosce o najmłodszych - każda okolica szkolna jest dokładnie oznakowana. Ciekawym przykładem japońskiej dbałości o bezpieczeństwo są też specjalne znaki ostrzegające o rejonach, gdzie mieszka wielu seniorów.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL