Szał w ośrodkach egzaminacyjnych. Pracują też w niedziele!

W całym kraju oblężenie przeżywają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Kursanci chcą zdawać testy na prawo jazdy według starych zasad, które obowiązują do 19 stycznia. Aby przeegzaminować wszystkich chętnych, niektóre ośrodki pracują po godzinach i w niedziele.

Ośrodki nie nadążają z egzaminowaniem... / Fot: Andrzej Stawiński
Ośrodki nie nadążają z egzaminowaniem... / Fot: Andrzej StawińskiReporter

Kilka dni temu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie padł rekord - jednego dnia testy na prawo jazdy zdawało 300 osób. A chętnych jest tylu, że po raz pierwszy w historii ośrodka zdecydowano, że egzaminy odbędą się także w niedzielę.

"Podczas jednego podejścia zwykle może zdawać u nas testy 20 osób. Pracujemy więc po godzinach, uruchomiliśmy dodatkowe stanowiska" - powiedział dyrektor olsztyńskiego WORD Stanisław Szatkowski, który także zaczął przeprowadzać egzaminy teoretyczne. Jak mówi, w jego ośrodku za punkt honoru postawiono sobie, by wszyscy ci, którzy mogą i chcą zdawać egzaminy na starych zasadach, mieli taką możliwość.

Podobnie jest w WORD w Radomiu, gdzie każdego dnia egzaminowanych jest ok. 250 osób. Z czterech do siedmiu zwiększono liczbę stanowisk do zdawania testów i o dwie godziny wydłużono zapisy na egzaminy. Przyszli kierowcy do egzaminu teoretycznego przystępują nawet o godz. 21. Egzaminują nie tylko dotychczasowi egzaminatorzy, ale i dziesięciu dodatkowo zatrudnionych, by rozładować kolejki. W Radomiu, jak i w Olsztynie, jeszcze można się zapisać na egzamin na starych zasadach.

"Zdawaniem egzaminu w Radomiu zainteresowani są nie tylko miejscowi, ale także mieszkańcy innych miast, w których brakuje już wolnych terminów" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu Mirosław Szadkowski.

Na egzamin nie można się już zapisać w Bydgoszczy, gdzie listę zdających wedle starych zasad zamknięto 28 grudnia. Egzaminy odbywają się od poniedziałku do piątku. Do egzaminu każdego dnia przystępuje 200 osób, tj. dwa razy więcej niż wtedy, gdy nie było wiadomo o zmianie zasad egzaminów teoretycznych na prawo jazdy.

Przyszłym kierowcom zależy na zdawaniu egzaminu teoretycznego na dotychczasowych zasadach, ponieważ po 19 stycznia, by uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tysięcy pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych 20 pytań, będzie miał tylko 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź.

"Moim zdaniem te zmiany nie są złe, bo jak kierowca ma trudną sytuację na drodze, to powinien reagować szybko, te zmiany temu służą" - powiedział PAP szef olsztyńskiego WORD-u Stanisław Szatkowski. Zaznaczy jednak, że "rozumie, iż ludzie się boją nieznanego".

Wchodząca 19 stycznia 2013 r. nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadza też m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas