Kierowcy muszą wymienić prawo jazdy jeszcze w tym roku. Inaczej sroga kara

Spora grupa kierowców będzie musiała wymienić swoje prawo jazdy już w 2025 roku. Kto będzie musiał stawić się w wydziale komunikacji i jaka kara grozi za niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie? Przyjrzyjmy się ważnym informacjom.

Spora grupa kierowców będzie musiała wymienić swoje prawo jazdy.
Spora grupa kierowców będzie musiała wymienić swoje prawo jazdy. Arkadiusz ZiolekEast News

Zmienione unijne przepisy spowodowały, że na mocy nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, wszystkie prawa jazdy wydawane po 19 stycznia 2013 roku mają ograniczony okres ważności, wynoszący maksymalnie 15 lat, a jego długość ustalana jest przez lekarza podczas przeprowadzonego obowiązkowego badania lekarskiego. W przypadku, gdy specjalista wykryje problemy ze zdrowiem, które mogą znacząco utrudniać prowadzenie pojazdu, może przyznać uprawnienia na krótszy czas, np. 5 lub 10 lat.

Nowe przepisy wzbudziły kontrowersje wśród kierowców, którzy niechętnie przyjęli zmiany w zasadach wydawania prawa jazdy. Nowy wzór europejski wprowadza obowiązek wymiany dokumentów również dla osób, które posiadają aktualnie bezterminowe prawa jazdy.

Kto będzie musiał wymienić prawo jazdy w 2025 roku?

Wyjaśnienie okresu ważności wydawanych praw jazdy po 19 stycznia 2013 roku jest kluczowe, aby zrozumieć, którzy kierowcy w nadchodzącym roku będą musieli wymienić blankiet. Mowa o tych zmotoryzowanych, którzy uzyskali prawo jazdy na okres krótszy niż 15 lat, co ma związek ze stanem zdrowia i decyzją wydaną przez lekarza.

Podczas badania sprawdzany jest ogólny stan zdrowia oraz chorób przewlekłych, narządy wzroku, narządy słuchu i równowagi. Przeprowadzenie wywiadu pozwala na uzyskanie informacji na temat przebytych chorób, ewentualnych uzależnień, stanu zdrowia psychicznego czy przyjmowanych leków, weryfikując tym samym stan zdrowia oraz predyspozycje do prowadzenia pojazdów.

Wspólny termin dla wszystkich kierowców

Określono jeden wspólny termin wymiany bezterminowych praw jazdy. Od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku wszyscy kierowcy posiadający dokumenty wydane przed 19 stycznia 2013 roku będą musieli wymienić swoje prawa jazdy. Nie będzie żadnych wyjątków - dokument uprawniający do kierowania pojazdami musi wymienić w Polsce aż 22 mln kierowców, co wynika z danych zapisanych w bazie CEPiK.

Warto zaznaczyć, że konkretna data nie ma znaczenia, a najważniejsze jest to, aby wymiany dokonać we wskazanym okresie. Warto zaznaczyć, że termin ważności prawa jazdy nie jest równoznaczny z czasem, w którym możemy prowadzić dany typ pojazdu. Kierowcy posiadający bezterminowe prawa jazdy nie będą musieli przechodzić badań lekarskich przy wymianie dokumentu. Wizyta u lekarza będzie konieczna jedynie dla tych osób, których prawo jazdy ma określony termin ważności wynikający ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności.

W tych sytuacjach również musisz wymienić prawo jazdy

Do wymiany prawa jazdy w niektórych przypadkach zmuszają również przepisy. Wizyta w wydziale komunikacji będzie nieukniona przede wszystkim w sytuacji, gdy zbliża się koniec terminu ważności całego dokumentu lub konkretnej kategorii. Ponadto wymiana jest obligatoryjna podczas zmiany nazwiska, a także zniszczenia lub zgubienia blankietu. Prawa jazdy nie trzeba natomiast wymieniać po zmianie miejsca zamieszkania ani zameldowania.

Jaka kara grozi brak ważnego prawa jazdy?

Ustawodawca przewidział dotkliwą karę za jazdę pojazdem posiadając dokument nieważny, dlatego warto regularnie kontrolować określoną datę ważności. Jeżeli okres już minął, policjant może nałożyć na kierującego mandat za jazdę bez prawa jazdy w wysokości 1,5 tys. zł. Dodatkowo zmotoryzowany otrzyma zakaz dalszej jazdy, więc konieczne będzie przekazanie prowadzenia osobie, która posiada ważne uprawnienia lub pozostawienie pojazdu w bezpiecznym miejscu, z którego następnie zostanie odholowany na policyjny parking na koszt kierowcy.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy. Co trzeba przygotować?

Wszyscy kierujący zobligowani do wymiany swojego dokumentu muszą przygotować wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualną kolorową fotografię (35x45 mm), kopię aktualnego prawa jazdy, dowód opłaty za wydanie nowego dokumentu, oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kodeksu karnego oraz oświadczenie złożone w trybie w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami.

Warto dodać, że od momentu uruchomienia portalu ePUAP.gov.pl złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy jest możliwe również przez Internet - wówczas wszystkie dokumenty trzeba będzie dołączyć do wniosku w formie elektronicznej lub załączyć wyraźne skany.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas