Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Bez orzeczenia lekarskiego nie można wyrobić prawa jazdy. To obowiązkowy punkt na liście zadań do wykonania, zanim podejdziemy do egzaminu. Choć dla niektórych hasło "badanie lekarskie na prawo jazdy" wydaje się przerażające, bo nie mamy pewności co do jego wyników, uspokajamy - nie ma się czego bać. Dla wielu osób to czysta formalność, która trwa nie dłużej niż 15 minut. Na czym polega takie badanie i jaki jest jego koszt?
Badanie lekarskie na prawo jazdy. Po co w ogóle się przeprowadza?
Wielu kandydatów na kierowców dziwi się, że musi przejść przez badanie lekarskie na prawo jazdy. Ma ono wykazać, czy przyszły kierowca nie ma cech lub dolegliwości, które mogłyby mu przeszkodzić w bezpiecznym prowadzeniu auta.
Do najważniejszych elementów badania należą:
- sprawdzenie wzroku i słuchu,
- ocena stanu psychicznego osoby ubiegającej się o dokument,
- zapisanie informacji o tym, czy przyjmujemy leki na przewlekłe choroby, które mogłyby zaszkodzić lub negatywnie oddziaływać na nasze zachowanie za kierownicą.
Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?
Odpowiednie zaświadczenie może wystawić tylko lekarz z odpowiednimi uprawnieniami. Często, tuż przed zapisaniem na kurs na prawo jazdy, ośrodki szkoleniowe proponują, aby skorzystać z badań lekarskich organizowanych przez ich placówkę. Wiele szkół oferuje takie badanie w cenie kursu, co będzie na pewno oszczędnością.
Badanie lekarskie na prawo jazdy kosztuje 200 złotych, bez względu na to, czy robimy je po raz pierwszy, czy kolejny.
Jeśli badania te nie są organizowane przez szkołę nauki jazdy, musimy się udać do Ośrodka Medycyny Pracy.
Badanie lekarskie na prawo jazdy - co sprawdza lekarz medycyny pracy?
Lekarz przede wszystkim bada wzrok kierowcy. Osobom, które na co dzień noszą soczewki korekcyjne lub okulary nie grozi to, że nie przejdą badania lekarskiego. W nich przeprowadzane jest badanie. Informację o tym, że nosimy okulary albo szkła, medyk zaznacza w zaświadczeniu, pojawi się ona też na karcie prawa jazdy.
Podczas badania sprawdzany jest także słuch. Nie powinniśmy ukrywać informacji o tym, że nosimy aparat słuchowy. To równie ważne, jak informacja o noszeniu okularów. Lekarz bada także serce, układ oddechowy oraz to, czy jesteśmy w stanie utrzymać równowagę.
Z pewnością zostaniemy zapytani o to, jakie leki przyjmujemy oraz czy chorujemy na jakieś przewlekłe choroby. W rozmowie powinniśmy odpowiadać zawsze szczerze. Dzięki temu lekarz będzie miał wgląd w nasze ewentualne schorzenia i zapisze wszystkie na odpowiednim oświadczeniu.
W trakcie badania lekarskiego na prawo jazdy oceniany jest także stan psychiczny osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Ważne jest, aby precyzyjnie określić, czy przyszły kierowca może mieć tendencję do agresywnych zachowań na drodze.
Badanie lekarskie na prawo jazdy nie trwa długo. Właściwie w ciągu kilkunastu minut, lekarz jest w stanie określić, czy możemy prowadzić pojazdy, czy też nie. Jeśli jednak będzie miał duże wątpliwości, może nas wysłać na dodatkowe badania uzupełniające.