Uszkodzona przednia szyba w samochodzie. Wymiana czy naprawa?
Przednia szyba należy do szczególnie narażonych na uszkodzenia elementów samochodu. Trudne warunki atmosferyczne, jak grad czy silny wiatr zrywający gałęzie, a nawet małe kamienie spod kół innego pojazdu - wszystko to może uszkodzić szybę. Dowiedz się, kiedy konieczna będzie wymiana, a w jakim przypadku wystarczy naprawa szkody.
Spis treści:
Przed kwalifikacją uszkodzenia do naprawy, warto poznać rodzaje szkód dotyczące przedniej szyby. Możemy wyróżnić aż pięć rodzajów uszczerbków
- tzw. bycze oka,
- tzw. gwiazdki,
- tzw. pajączki,
- pęknięcia,
- rysy.
Czy można naprawić uszkodzoną przednią szybę?
Odpowiednia identyfikacja szkody pozwoli ocenić, czy możliwe jest usunięcie usterki.
Do naprawy przedniej szyby kwalifikują się między innymi pęknięcia. Muszą one jedynie znajdować się 10 centymetrów od krawędzi, a ich długość nie może przekraczać 10 centymetrów. Reperacja jest możliwa także wtedy, gdy pojawiły się bycze oka lub pajączki. Usunięcie usterki w wyspecjalizowanym warsztacie zajmuje zazwyczaj około godziny.
Kiedy trzeba wymienić przednią szybę?
Wymiana przedniej szyby jest konieczna, gdy uszkodzenie znajduje się w odległości mniejszej niż 10 centymetrów od krawędzi. Dodatkowo, gdy powstały uszczerbek jest w typie byczego oka lub pajączka, to jego średnica nie może przekroczyć 25 milimetrów. Jeśli jest większa, to także konieczna będzie wymiana szyby czołowej. Tak samo wygląda sytuacja, gdy na szkle pojawi się pęknięcie, którego długość jest większa niż 10 centymetrów.
Właściciel pojazdu ma obowiązek wymienić przednią szybę w jeszcze jednym przypadku - jeśli uszczerbek znajduje się w miejscu, w którym utrudnia kierowcy jazdę. Zgodnie z artykułem 66 ust. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, by móc korzystać z szos publicznych, samochód musi być w pełni sprawny technicznie. Jeśli policjant stwierdzi uszkodzenie przedniej szyby, to na podstawie tego przepisu może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz ukarać kierowcę mandatem w wysokości do 500 złotych.
Ile kosztuje wymiana szyby przedniej w aucie?
Na łączny koszt składają się dwa aspekty:
- usługa wymiany,
- cena nowej szyby.
Koszt usługi ustalany jest indywidualnie przez warsztat. Najczęściej na jego wysokość wpływa lokalizacja zakładu, jego renoma i konstrukcja samego pojazdu. Można jednak oszacować, że zwykle zapłacimy między 100 a 300 złotych.
Większa część kosztów wymiany, to oczywiście koszt zakupu nowej przedniej szyby. Jej cena zależy od marki pojazdu, modelu czy roku produkcji. Jednak największy wpływ na ostateczny koszt mają takie elementy jak montowane na szybie czujniki (sensory), stopień przyciemnienia czy np. zwiększona akustyczność.
Jeśli zdecydujemy się na zamiennik, zamiast na szybę od oryginalnego dostawcy, to — owszem — kwota rachunku będzie niższa, ale w niektórych przypadkach możemy się spodziewać gorszej jakości. Jednak wiele zamienników jest produkowanych przez firmy, które dostarczają szyby na pierwszy montaż, wówczas różnica będzie tylko w... cenie.
Wymiana przedniej szyby a ubezpieczenie
Każdy kierowca posiadający ubezpieczenie autocasco (AC) ma możliwość zgłoszenia szkody powstałej w sytuacji losowej lub spowodowanej przez osoby trzecie. Do tej grupy zalicza się także uszkodzenie przedniej szyby w samochodzie. Pamiętajmy jednak o tym, że taki wniosek może pozbawić ubezpieczonego prawa do zniżek.
Jeśli posiadamy dodatkowe ubezpieczenie szyb, to lepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie uszczerbku na podstawie tej polisy. W takiej sytuacji zniżki AC nie zostaną zmniejszone, a koszt wymiany przedniej szyby nie będzie obciążał portfela kierowcy.
***