Dowód rejestracyjny zabierają z sześciu powodów. Czwarty jest najlepszy

Jest wiele powodów, które sprawią, że policjant zainteresuje się naszym samochodem. Czasami wystarczy przepalona żarówka, a niekiedy drobne pęknięcie szyby. Sprawdzamy, za jakie usterki policja może zabrać dowód rejestracyjny.

Policjant ma prawo zatrzymać samochód do kontroli, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że jego stan techniczny nie pozwala na jazdę po drogach publicznych. Najczęściej zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudzają starsze samochody, które już na pierwszy rzut oka mogą mieć widoczne usterki zagrażające bezpieczeństwu.

Dowód rejestracyjny - za co można stracić

Warto pamiętać, że prawo pozwala policjantowi wsiąść do naszego samochodu za kierownicę lub kazać kierowcy wykonać czynności, które pozwolą zweryfikować stan techniczny pojazdu. Do takich poleceń trzeba się zastosować.

Warto mieć świadomość, że przykłady utraty dowodu rejestracyjnego można zawrzeć na krótkiej liście składającej się z sześciu najważniejszych powodów:

Reklama
  • zły stan techniczny pojazdu,
  • naruszenie wymagań ochrony środowiska,
  • nieprawidłowe oświetlenie pojazdu,
  • nieprawidłowe wyposażenie pojazdu,
  • brak ważnego przeglądu technicznego,
  • niezgodność danych osobowych i informacji o pojeździe.

Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli stwierdzi nieprawidłowości w którymś z kluczowych układów samochodu. Mogą to być przepalone żarówki, jeśli nie możemy ich wymienić na miejscu, a także niefabryczne oświetlenie.

Jeśli z układu hamulcowego i kierowniczego coś wycieka lub któryś z tych układów jest niesprawny - będziemy mieć problemy. To samo dotyczy zbyt głośnego wydechu lub nieprawidłowej emisji spalin, które mogą być nie do przejścia podczas kontroli.

Pęknięta szyba - czy policja zabierze dowód rejestracyjny

Pajączek na szybie lub drobne pękniecie, które nawet nie ogranicza widoczność, może być podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. W ekstremalnym przypadku policjant wyda decyzję o odholowaniu pojazdu w bezpieczne miejsce bez wystawienia pokwitowania, które umożliwia dalszą jazdę przez określony czas, aż do usunięcia usterki.

Takie pokwitowanie można dostać tylko w sytuacji, gdy usterka nie zagraża dalszemu bezpieczeństwu jazdy. Każde, nawet drobne pęknięcie szyby, może się pogłębić w czasie jazdy.

Policja zatrzyma dowód rejestracyjny za zbyt ciemne szyby

Dowód rejestracyjny można stracić również za zbyt ciemne szyby. Przepisy określają dokładny poziom przyciemnienia szyb przednich i bocznych, na które można sobie pozwolić. Przepuszczalność światła musi być nie mniejsza niż 75 proc. w przypadku szyby czołowej i nie niższa niż 70 proc., jeśli chodzi o szyby przednie boczne.

Opony a utrata dowodu rejestracyjnego

Zbyt mocno zużyte ogumienie może być podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Tak samo jak opony wystające poza obrys karoserii. W tej kwestii najwięcej problemów sprawiają fani offroadu i tuningu.

Jeśli podczas kontroli okaże się, że na lewym i prawym kole znajdują się różne rodzaje opon - jest to podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Różne opony mogą się znajdować na przedniej i tylnej osi, ale nie jest to możliwe dla lewego i prawego koła. Ta zasada nie obowiązuje tylko w przypadku koła dojazdowego.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Policjant nie musi fizycznie odbierać dowodu rejestracyjnego od kierowcy. Dokument otrzymuje specjalny status w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Policja informuje urząd o zatrzymaniu dokumentu przez Internet. Odbiór, a w zasadzie odblokowanie dokumentu również odbywa się online. Jest możliwe jest dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku badania technicznego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | policja | kierowcy | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy