Ściągnij na telefon TaPo24. Będziesz się mógł poczuć jak policjant

Aplikacja TaPo24 to to bezpłatna aplikacja mobilna dla kierowców, jak i funkcjonariuszy MSWiA w Polsce. Stanowi ona kompleksowe narzędzie ułatwiające codzienne czynności na drodze, zapewniając dostęp do szeregu przydatnych funkcji i informacji.

Aplikacja TaPo24 jest używana przez policjantów i funkcjonariuszy MSWiA.
Aplikacja TaPo24 jest używana przez policjantów i funkcjonariuszy MSWiA. 123RF/PICSEL

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym liczy sobie ponad 300 stron - z zapisów w niej zawartych korzystają policjanci podczas służby, ale akt ten jest też dostępny dla wszystkich kierowców. Można go znaleźć w formacie PDF między innymi na stronach rządowych. Trudno jednak wymagać od każdego, by znał wszystkie jej zapisy i niuanse. Nawet policjanci w nietypowych sytuacjach muszą się wspierać dodatkową pomocą. Właśnie głównie z myślą o nich, ale przede wszystkim z pasji i zaangażowania, dwaj policjanci z bogatym doświadczeniem w wydziałach ruchu drogowego, stworzyli aplikację TaPo24. To starszy sierżant Jakub Drzymała oraz sierżant sztabowy Damian Wieszołek. Oddajmy głos temu pierwszemu, który w wywiadzie dla Gazety Policyjnej mówił:

Przez sześć lat pracowałem w ruchu drogowym, najpierw w KMP w Świętochłowicach, a potem w KPP w Tarnowskich Górach. Przez ten czas poznałem problemy, z jakimi borykali się policjanci ruchu drogowego. Największym z nich były duże ilości papierowych - a przez to trudnych w przeszukiwaniu - rozporządzeń i zmian w przepisach. Prywatnie interesuję się elektroniką i programowaniem, postanowiłem zaprojektować narzędzie, które usystematyzuje informacje i będzie dostępne wszędzie tam, gdzie policjant mógłby ich potrzebować. W 2022 roku powstał szkielet aplikacji, który w początkowej fazie prac opublikowałem w sieci. Nazwa to skrót od Ta (taryfikator) Po (policyjny) 24 (godziny na dobę, ale 24 odpowiada też maksymalnej sumie punktów w taryfikatorze).

Damian Wieszołek dodaje, że policjanci dość szybko zauważyli przydatność aplikacji rozprzestrzeniali informacje o niej, również przez media społecznościowe.

Jak działa aplikacja TaPo24?

Aplikacja jest tworzona w technologii umożliwiającej wyświetlanie treści na każdym urządzeniu i z każdym systemem, choć twórcy przyznają, że najlepiej działa ona na tych z systemem Android. Układ modułów jest taki sam na każdym z urządzeń, choć na komputerze mamy więcej przestrzeni i wyświetlanie będzie bardziej przejrzyste niż na telefonie. Aplikacji można też używać offline. Bez połączenia internetowego nie będzie działało dynamiczne wyszukiwanie i wtedy trzeba wpisywać całą nazwę wykroczenia, ale baza danych będzie dostępna.

Główne funkcje aplikacji TaPo24

1. Taryfikator:

  • Pełny i aktualny dostęp do taryfikatora mandatów za wykroczenia drogowe w Polsce, wraz z opisem czynu i wysokością grzywny.
  • Możliwość wyszukiwania konkretnych wykroczeń po nazwie lub numerze artykułu.
  • Filtracja wyników wyszukiwania według rodzaju pojazdu, wagi, czasu popełnienia wykroczenia i innych kryteriów.
  • Kalkulator punktów karnych, umożliwiający obliczanie łącznej liczby punktów za wybrane wykroczenia.

2. Kodeks Drogowy:

  • Pełna treść Ustawy - Prawo o ruchu drogowym z uwzględnieniem aktualnych zmian.
  • Możliwość wyszukiwania konkretnych artykułów po numerze lub frazie.
  • Szybki dostęp do najczęściej używanych przepisów.

3. Interwencje:

  • Moduł przeznaczony dla funkcjonariuszy MSWiA, ułatwiający prowadzenie interwencji drogowych.
  • Możliwość szybkiego i łatwego sporządzania notatek służbowych z interwencji.
  • Dostęp do bazy danych osób i pojazdów.
  • Integracja z systemem CEPiK.

W aplikacji znajdują się też takie funkcje jak przelicznik mg/l na ‰, link do sprawdzenia polisy OC w UFG, wzory protokołów czy kody prawa jazdy. Twórców aplikacji można wesprzeć w serwisie Patronite, do czego szczerze zachęcamy, bo cała praca została wykonana pro bono i poza godzinami służbowymi. Aplikacje można znaleźć na stronie tapo24.pl lub w odpowiednim dla systemu operacyjnego naszego telefonu sklepie z aplikacjami.

"Wydarzenia": Pięćdziesiąt znaków drogowych na sześciuset metrachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas