Prawo jazdy i dowód rejestracyjny w telefonie. Jak to zrobić?

Kierowcy od 2020 roku mogą korzystać z aplikacji mObywatel w smartfonie. Dzięki temu nie muszą posiadać przy sobie takich dokumentów jak prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Sprawdzamy, jak uzyskać dostęp do takich danych.

Jak korzystać z prawa jazdy na telefonie? / fot. East News, Bartlomiej Magierowski / A. Tkaczyk, PWPW
Jak korzystać z prawa jazdy na telefonie? / fot. East News, Bartlomiej Magierowski / A. Tkaczyk, PWPW 

Aplikacja mObywatel jest dostępna dla smartfonów z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Jest darmowa i można ją pobrać za pośrednictwem aplikacji Google Play lub App Store.

W ramach aplikacji kierowca może uzyskać dostęp do takich dokumentów, jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC pojazdu, a nawet uzyskać informacje na temat liczby punktów karnych.

Jak uzyskać dostęp do prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego w telefonie?

Po zainstalowaniu aplikacji mObywatel należy uzupełnić niezbędne dane, żeby uzyskać dostęp do dokumentów. Na początek należy założyć Profil Zaufany, który potwierdzi naszą tożsamość.

Wiele osób korzysta już z elektronicznego potwierdzenia tożsamości, ponieważ posiadając Profil Zaufany można załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Można go założyć w urzędzie skarbowym, ZUS, NFZ, a także przy pomocy bankowości internetowej.

Po potwierdzeniu tożsamości wystarczy nadać specjalny PIN lub hasło zabezpieczające. W nowszych smartfonach można skorzystać z możliwości skorzystania z danych biometrycznych - np. odcisku palca lub skanera twarzy. Dzięki takim zabezpieczeniom osoby trzecie nie uzyskają dostępu do aplikacji.

Aplikacja mObywatel - jakie dokumenty udostępnia?

Aplikacja mObywatel sprawia, że nie trzeba nosić w kieszeni pliku dokumentów. Wystarczy uruchomić aplikację na smartfonie i aktywować odpowiednie moduły, żeby uzyskać dostęp do takich dokumentów jak:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • polisa OC,
  • karta pojazdu.

Wymienione wyżej dane są dostępne w modułach mTożsamość, mPrawo Jazdy oraz mPojazd. Oprócz tego w aplikacji znajdziemy dodatkowe funkcjonalności w ramach modułu mLegitymacja (legitymacja studencka lub uczniowska), moduł eRecepty, Karta Dużej Rodziny oraz możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Nowością jest certyfikat szczepienia na COVID-19.

Aplikacja mObywatel podczas kontroli policyjnej

Dane dostępne w ramach aplikacji mObywatel są pobierane z systemu CEPiK, a zdjęcia z Rejestru Dowodów Osobistych. Jeśli nie będziemy mogli podczas kontroli okazać prawa jazdy w aplikacji, funkcjonariusz uzyska dostęp do wszystkich danych z systemu Centralnej Ewidencji Kierowców.

Warto pamiętać, że z elektronicznego dokumentu można korzystać tylko w Polsce. Prawo jazdy i dowód rejestracyjny w aplikacji mObywatel nie będą uznawane za granica. Wybierając się w podróż warto zabrać ze sobą oryginalne dokumenty.

Aplikacja nie zastępuje dokumentów, gdy zostaną zgubione lub skradzione. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie poinformować odpowiednie organy i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Prawo jazdy czy dowód osobisty w ramach aplikacji jest tylko potwierdzeniem posiadania stosownych dokumentów.

***

Moto Flesz - odcinek 63. O przyszłości Izery i pierwszych cenach Jeepa z PolskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas