Nie ma miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? To już nie problem
Oprac.: Jakub Laskowski
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpisy i pieczątki z badania technicznego obecnie nie stanowi większego problemu. Należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach. Czy trzeba wymienić dokument na nowy? Wyjaśniamy.
- Jeszcze do niedawna kończące się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki i wpisy przyprawiało kierowców o spory ból głowy.
- Obecnie brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym przestał być problemem. To skutek przepisów, które weszły w życie w grudniu 2020 roku.
O czym informują wpisy w dowodzie rejestracyjnym?
Dowód rejestracyjny to dokument identyfikacyjny każdego pojazdu. Zawarte są w nim najważniejsze informacje dotyczące samochodu i jego właściciela. W dowodzie rejestracyjnym znajdują się również wypełnione miejsca na pieczątki, które świadczą o pozytywnym wyniku badań technicznych.
Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego pojawiają się nowe adnotacje w dowodzie rejestracyjnym. W dokumencie znajdują się również oznaczenia i kody, które informują o m.in. numerze indentyfikacyjnym pojazdu, maksymalnej masie całkowitej, pojemności silnika czy rodzaju paliwa.
Gdy przed laty ustalano wzór dowodu rejestracyjnego przewidziano jedynie sześć miejsc na pieczątki obowiązkowego przeglądu technicznego. W rezultacie po kilku latach wolne rubryki na wpisy są wypełnione. Co oznacza brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym dla właściciela samochodu?
Co robić, kiedy w dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na wpisy i pieczątki?
Jeszcze do niedawna kończące się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki i wpisy przyprawiało kierowców o spory ból głowy. Za wpis o pozytywnym badaniu technicznym mogło posłużyć zaświadczenie, które właściciel pojazdu dostawał od diagnosty, ale nadal istniał obowiązek wymiany dokumentu, kiedy brakowało miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.
Obecnie brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym przestał być problemem. To skutek przepisów, które weszły w życie w grudniu 2020 r. W przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz może sprawdzić aktualność badania technicznego pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Obowiązek umieszczenia tam informacji o przeprowadzonym badaniu ma każdy diagnosta w Polsce. Do jego zadań należy też wydanie specjalnego zaświadczenia, które zastępuje pieczątkę. Dokument ten będzie również niezbędny podczas sprzedaży samochodu.
Dopiero wyjeżdżając za granicę, powinniśmy zainteresować się wymianą dowodu rejestracyjnego lub przynajmniej zabraniem ze sobą zaświadczenia ze stacji diagnostycznej. Policja w innych państwach nie ma bowiem dostępu do bazy ewidencji pojazdów w Polsce.
Wymiana dowodu rejestracyjnego krok po kroku. Wniosek i koszt
Wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy w przypadku braku miejsca na wpisy i pieczątki nie jest konieczna, ale jeśli ktoś chciałby to zrobić - wystarczy, że złoży wniosek w urzędzie gminy. Do wniosku dołączyć należy:
- zaświadczenie o pozytywnym badaniu technicznym pojazdu,
- dotychczasowy dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu,
- ważne ubezpieczenie OC.
Wymiana dowodu rejestracyjnego kosztuje 54,50 zł. Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku.
Zobacz też:
***