Kupiłeś nowy samochód? Pamiętaj o tej czynności, bo możesz mieć problem

Kupując nowy samochód należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej czynności, która może wydłużyć jego żywotność. Chodzi o docieranie silnika przez pierwsze tygodnie. Podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie.

Po kupnie samochodu trzeba o niego odpowiednio zadbać, aby potem bezproblemowo nam służył
Po kupnie samochodu trzeba o niego odpowiednio zadbać, aby potem bezproblemowo nam służył123RF/PICSEL

Wszystkie elementy w samochodzie, a w szczególności w jego silniku, są produkowane z pewną tolerancją. Dlatego wiele z nich po zamontowaniu musi się odpowiednio ułożyć lub wygrzać. Dlatego podczas pokonywania pierwszych kilometrów w nowym samochodzie można poczuć różne, intensywne zapachy przypominające przypalanie się.

Wielu kierowców spiera się na w kwestii docierania silnika. Nie jest to żaden mit, a konieczność ułożenia jednostki napędowej nadal obowiązuje. Mimo że siniki są produkowane z dużo większą precyzją przy użyciu zaawansowanych technologii. W nowoczesnych samochodach bardzo często elektroniczne sterowniki zaszyte w podzespołach chronią je specjalnymi procedurami przez pierwsze kilometry.

Docieranie silnika w samochodzie

Docieranie silnika brzmi skomplikowanie, a tymczasem jest to bardzo prosta czynność. Warto pamiętać (jeśli nie przypomni o tym sprzedawca), że zaraz po odebraniu samochodu z salonu należy jeździć spokojnie, bez wciskania gazu do podłogi czy korzystania z pełnej mocy lub całego zakresu obrotów.

Oprócz powyższych zasad, warto unikać mocnego obciążania samochodu kompletem pasażerów czy ciężkim ładunkiem lub holowaniem. Zaleca się unikanie jazdy drogami ekspresowymi czy autostradami. Optymalnie przeprowadzony proces docierania silnika przewiduje unikania długotrwałej pracy na stałych obrotach. Warto na ten czas odłączyć system start-stop, żeby silnik nie był niepotrzebnie gaszony i ponownie odpalany.

Instrukcje obsługi nie zalecają intensywnego hamowania silnikiem poprzez zmianę biegu na niższy. Jeśli samochód jest wyposażony w skrzynię automatyczną, nie powinniśmy w tym czasie korzystać z funkcji kickdown polegającej na wciskaniu pedału gazu do podłogi oraz ręcznej zmiany biegów powodującej wprowadzenie pracy silnika na wysokie obroty. Zalecana prędkość jazdy nie powinna przekraczać 130-140 km/h.

Ile trwa docieranie silnika?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale w większości przypadków wystarczy delikatniej obchodzić się z silnikiem od 1 tys. do 3 tys. pierwszych kilometrów. W tej kwestii warto doczytać niezbędne informacje z instrukcji obsługi pojazdu.

Optymalną czynnością po zakończeniu docierania powinna być wymiana oleju silnikowego oraz filtra. W przypadku samochodów z dołączanym napędem na cztery koła, zalecana jest również wymiana oleju z sprzęgle wielopłytkowym.

Wraz z olejem usuwa się wtedy ewentualne drobiny startego metalu lub zanieczyszczenia, które przedostały się do wnętrza podczas produkcji.

***

Moto Flesz - odcinek 43. O wyjątkach w zakazie rejestracji aut spalnowychINTERIA.PL