Nie lubisz odśnieżać samochodu? Koniecznie zastosuj ten tani "patent"

Do Polski przyszła prawdziwa zima. W wielu rejonach kraju spadł śnieg, co utrudnia życie kierowcom. Jednym ze skutecznych sposobów na szybsze odśnieżenie auta jest zastosowanie osłony na szybę, elementu, który zwykle używamy latem.

Chyba nikt nie lubi rano, na mrozie, skrobać szyb. Osłona na szybę to prosty sposób, by ten problem rozwiązać
Chyba nikt nie lubi rano, na mrozie, skrobać szyb. Osłona na szybę to prosty sposób, by ten problem rozwiązaćPiotr Kamionka/REPORTEREast News

Osłony termiczne na szyby zwykle używamy, gdy jest gorąco. Dzięki nim wnętrze samochodu znacznie mniej się nagrzewa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich również zimą. 

Osłony termiczne na szybę to różnokolorowe lub srebrne maty o różnych kształtach. Szczegóły nie mają znaczenia, bowiem wszystkie potrafią ułatwić życie podczas porannego rozruchu samochodu. Nagle okazuje się, że można odjechać z miejsca parkingowego bez tracenia czasu na kilkuminutowe odmrażanie lub skrobanie szyb.

Osłona na szybę. Latem chroni przed upałem. Zimą - przed śniegiem

Podczas upałów potrafi ochronić deskę rozdzielczą i wnętrze samochodu przed nadmiernym rozgrzaniem, a zimą pozwoli zapobiec osadzaniu się szronu oraz śniegu. Dzięki temu na szybie nie pojawi się warstwa lodu i nie trzeba będzie jej skrobać.

Oprócz tego chroni przed przymarzaniem wycieraczek, co często kończy się uszkodzeniem elementów gumowych. Wystarczy zdemontować nad ranem osłonę z przedniej szyby i usunąć z wierzchniej warstwy śnieg lub lód.

To rozwiązanie jest bardzo łatwe w stosowaniu. Wystarczy rozłożyć osłonę na przedniej szybie, a następnie przytrzasnąć jej końce drzwiami kierowcy i pasażera. Występują też wersje z uchwytami na lusterka. W każdym razie montaż trwa kilkadziesiąt sekund, a potrafi nam oszczędzić kilka minut porannego skrobania lub odśnieżania.

Jak wybrać dobrą osłonę na szyby?

Decydując się na zakup maty antyszronowej warto wybrać model, który będzie odpowiednio wyprofilowany do kształtu przedniej szyby. Dzięki temu zakryje całą jej powierzchnię. Tańsze modele z reguły mają kształt prostokąta, który nie zawsze jest dopasowany do kształtu szyby.

Materiał, z którego wykonano osłonę powinien być odporny na niskie temperatury, żeby nie sztywnieć na mrozie i nie przymarzać do szyby. W niektórych modelach znajdują się dodatkowe pokrowce na boczne szyby oraz lusterka, a nawet wycieraczki.

Odpowiednio przemyślany system mocowania również ułatwi obsługę. Warto wybrać model, który posiada zabezpieczenie przed kradzieżą lub odpowiedni system mocowania, który utrudni demontaż przez osoby niepowołane.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, czy mata nadaje się również do stosowania w lecie. Dzięki temu za pół roku nie trzeba będzie poszukiwać nowego rozwiązania.

Gdzie kupić osłonę na szybę i ile ona kosztuje?

Osłona na szybę nie jest droga, a do tego bardzo praktyczna. Można ją kupić w każdym markecie lub na stacji benzynowej za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Można również wykorzystać matę wykorzystywaną latem. Rozwiązanie jest łatwe w montażu, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Wystarczy schować matę pod siedzeniem lub w bagażniku.

***

Moto Flesz - odcinek 69. O nielegalnym zatrzymywaniu praw jazdy i nowym zakładzie Mercedesa w PolsceINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas