Jak usunąć wilgoć z samochodu? Nawet nie wiesz, że sam pogarszasz sprawę

Wilgoć w samochodzie to poważny problem szczególnie zimą, kiedy bardzo łatwo pojawia się ona w naszych samochodach. Jeśli dodamy do tego niskie temperatury, otrzymamy prosty przepis na zaparowane szyby. Jak radzić sobie z problemem wilgoci w aucie?

Pojawiająca się wilgoć na szybie samochodu to znak, że powinniśmy poszukać jej źródeł
Pojawiająca się wilgoć na szybie samochodu to znak, że powinniśmy poszukać jej źródełmateriały prasowe

Skąd bierze się wilgoć w samochodzie?

Podstawowym źródłem wilgoci w aucie zimą, jesteśmy my sami. Wnoszony na butach śnieg lub woda wsiąkają w dywaniki i wykładzinę, przez co trudno się wilgoci całkowicie pozbyć. Rozwiązaniem problemu jest, poza dokładnym otrzepywaniem butów przed zajęciem miejsca w samochodzie, są gumowe dywaniki. Zatrzymają one wodę i pozwolą łatwo się jej pozbyć.

Innym źródłem wilgoci w kabinie może być zalegający kurz i piasek. Mogą skutecznie zbierać wilgoć, dlatego warto rozpocząć osuszanie samochodu od dokładnego posprzątania i odkurzenia auta.

Właściciele starszych samochodów powinni wziąć pod uwagę także ryzyko, że dochodzi do przecieków wody do wnętrza. Najczęściej winne są uszkodzone gumy uszczelek. Woda spływa po słupkach i gromadzi się pod tapicerką na podłodze. Regularne sprawdzanie szczelności elementów gumowych w okolicach szyb czy uszczelek drzwiowych pozwoli zapobiec problemom. To samo dotyczy drożności odpływów wody z podszybia czy szyberdachu.

Kolejną z przyczyn częstego zaparowania szyb we wnętrzu auta może być uszkodzona nagrzewnica. Usterkę można rozpoznać po charakterystycznym, słodkawym, zapachu glikolu we wnętrzu.

Sposoby na pozbycie się wilgoci z samochodu

Doraźnym sposobem jest skorzystanie ze ścierki np. z mikrofibry, żeby niepozostawiała śladów na szybie. Szybkim i prostym sposobem jest też włączenie klimatyzacji. To jednak nie rozwiąże źródła problemu.

Tak jak wspomnieliśmy, wilgoć znajduje się w dywanikach, wykładzinach, może także w tapicerce. Jeśli kabina naszego samochodu była mocno zawilgocona, to sama wymiana dywaników na gumowe niczego tu nie zmieni. Wtedy najlepiej zostawić w aucie woreczki z ryżem lub żwirkiem dla kota, które wchłoną wilgoć. Warto także dokładnie umyć szyby od środka - brudne i tłuste szkło także sprzyja zaparowywaniu.

Wilgoć w samochodzie to też wina filtra kabinowego

Widząc zaparowaną szybę, zwykle kierujemy na nią mocniejszy strumień powietrza. Nie biorąc pod uwagę, że to właśnie może być jedno ze źródeł wilgoci w naszym samochodzie. Nie każdy o tym pamięta, ale filtr kabinowy powinno się wymieniać najlepiej raz do roku, podczas serwisu klimatyzacji. Po dłuższym użytkowaniu brudzi się on, a tym samym jest niedrożny i przemoczony. Jeśli więc zaniedbaliśmy wymiany filtra, powinniśmy szybko naprawić nasz błąd.

Czynność nie jest trudna, a zwykle okazuje się, że nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Często filtr jest umieszczony w podszybiu lub dostępny od strony komory silnika lub w desce rozdzielczej (w schowku od strony pasażera). Decydując się na wymianę filtra warto rozważyć dopłatę za filtr z węglem aktywowanym, który ułatwia usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

***

Moto Flesz - odcinek 72. O elektryku z zasięgiem ponad 1000 km i nowych przepisach dla kierowców w UEINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas