Korzystasz z telefonu stojąc przy zamkniętym przejeździe? Należy się mandat

Kierowca może rozmawiać przez telefon w czasie jazdy, ale nie może wtedy trzymać w ręku słuchawki. Takie zasady obowiązują również podczas postoju przy zamkniętym przejeździe kolejowym. Zgodnie z nowym taryfikatorem grozi za to wysoki mandat i duża liczba punktów karnych.

Z telefonu nie można korzystać również w czasie postoju przy zamkniętym przejeździe kolejowym.
Z telefonu nie można korzystać również w czasie postoju przy zamkniętym przejeździe kolejowym.Pawel WodzynskiEast News

Trzymanie telefonu przez kierowcę podczas jazdy samochodem jest zabronione. Mówi o tym art. 45 pkt. 1 Prawa o ruchu drogowym:

Zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

W przepisach nie znajdziemy jasnej definicji "jazdy". Dlatego wielu kierowców interpretuje przepisy w wygodny dla siebie sposób. Dlatego warto zwrócić uwagę na funkcjonującą w Prawie o ruchu drogowym definicję "zatrzymania".

Korzystanie z telefonu przy zamkniętym przejeździe kolejowym - co mówią przepisy?

Bardzo często w takich sprawach sądy uzasadniają, że zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem i oczekiwanie na możliwość dalszej jazdy nie jest tożsame z zatrzymaniem pojazdu i unieruchomieniem go, a tym samym wyłączeniem go z ruchu i jazdy. Jak stanowi art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, postój pojazdu to:

unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż jedną minutę

Dlatego w świetle tego przepisu postój przy zamkniętym przejeździe jest traktowany tak, jakby samochód cały czas pozostawał w ruchu. Mimo że nie porusza się względem asfaltu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku postoju przed skrzyżowaniem lub w korku.

Kierowcę obowiązują te same przepisy, jak podczas normalnej jazdy samochodem. Nie można wtedy trzymać telefonu w ręce, odpisywać na wiadomości czy przeglądać stron w sieci.

Korzystanie z telefonu przy zamkniętym przejeździe kolejowym - jaki mandat?

Od 17 września 2022 r. obowiązuje zaostrzony taryfikator mandatów i punktów karnych. Jedną ze zmian są kary za korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Jeszcze do niedawna kierowcy poruszający się po polskich drogach płacili 200 złotych mandatu za takie wykroczenie.

W nowym taryfikatorze stawka za wykroczenie związane z telefonem komórkowym podskoczyła do 500 zł. Przy okazji mocno wzrosła liczba punktów za popełnienie takiego wykroczenia. Jeszcze do września ubiegłego roku naliczano 5 punktów karnych, ale według nowego taryfikatora grozi za to aż 12 punktów karnych.

W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy więcej niż rok to połowa dostępnego limitu punktów karnych.

***

Moto Flesz - odcinek 71. O finansowaniu Izery i nowych modelach NioMarek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas