Piłeś i nie masz alkomatu? Policz, ile możesz mieć promili
Wiele osób ma trudności z dokładnym określeniem, ile czasu potrzeba, aby alkohol wyparował z organizmu i pozwolił na prowadzenie samochodu. Poniższy prosty wzór pomoże wykonać obliczenie, ile alkoholu możemy mieć we wdychanym powietrzu.
Często kierowcy zastanawiają się, ile trzeba wypić alkoholu, żeby osiągnąć np. 1 promil w wydychanym powietrzu, a następnie, jak długo trzeba odczekać, żeby móc ponownie prowadzić samochód. W większości przypadków może się okazać, że długi sen i porządne śniadanie nie wystarczą.
Każdy organizm przyswaja alkohol w nieco inny sposób, a następnie w różnym tempie go metabolizuje. Dlatego najpewniejszą metodą na sprawdzenie stanu trzeźwości jest po prostu badanie alkomatem. Nie zawsze mamy go pod ręką. Na szczęście jest pewna metoda, która pozwala obliczyć, jakie może być stężenie alkoholu w naszej krwi.
Przykład: Ile trzeba wypić alkoholu, żeby alkomat wskazał 1 promil?
Na początek warto przypomnieć sobie kilka definicji. Zawartość alkoholu we krwi oznacza ilość alkoholu etylowego (czystego alkoholu) znajdującą się w krwiobiegu. W tym przypadku 1 promil oznacza równe 100 miligramów czystego alkoholu w 1 decylitrze krwi.
Każdy trunek alkoholowy zawiera informację na temat zawartości czystego alkoholu etylowego. W Polsce przyjęło się, że standardową porcją jest 10 gramów alkoholu etylowego. Taką ilość zawiera:
- 250 ml piwa zawierającego 5 proc. alkoholu
- 100 ml wina zawierającego 12 proc. alkoholu
- 30 ml wódki zawierającej 40 proc. alkoholu
Jak ocenić zawartość alkoholu we krwi
Żeby policzyć, ile trzeba wypić alkoholu, żeby alkomat pokazał 1 promil, możemy wykorzystać ogólnodostępny wzór obliczeniowy na zawartość promili: P = A / (Q x W)
W podanym wzorze odpowiednie wartości oznaczają:
- P - ilość promili we krwi,
- A - ilość spożytego alkoholu etylowego,
- Q - stały współczynnik obliczeniowy (dla mężczyzn wynosi 0,7 dla kobiet 0,6),
- W - waga
Wykorzystując powyższy wzór wychodzi, że mężczyzna ważący 90 kg powinien spożyć ok. 180-200 ml wódki (40 proc. alkoholu), żeby zawartość alkoholu w jego organizmie wynosiła ok. 1 promila.
Jak szybko znikają promile z organizmu?
Warto pamiętać, że alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością około 0,15 - 0,2 promila na godzinę. Dlatego w przypadku promila proces trzeźwienia może potrwać ponad 5 godzin. W tym wypadku trzeba mieć na uwadze, że wzór obliczeniowy podobnie jak inne tego typu metody lub alkomaty online mogą być dalekie od rzeczywistości.
Każdy organizm inaczej toleruje nie tylko ilość, ale również rodzaj trunku. Oprócz tego na tempo metabolizmu alkoholu mogą wpływać następujące czynniki:
- wiek,
- płeć,
- wzrost,
- waga,
- rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
- czas, w jakim spożyto alkohol,
- przyjmowane leki,
- dolegliwości zdrowotne (problemy z wątrobą - spowalniają proces)
Licząc wartość dla siebie trzeba mieć na uwadze, że posługujemy się sporym uproszczeniem. Nie radzimy podejmować na tej podstawie decyzji o tym, czy na pewno możemy wsiąść za kierownicę. Jeśli mamy wątpliwości co do stężenia alkoholu we krwi, lepiej poprosić kogoś zupełnie trzeźwego by zawiózł nas na komendę policji i tam przeprowadzić badanie na profesjonalnym urządzeniu.
Jazda samochodem po alkoholu - co za to grozi?
Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany po wypiciu alkoholu. Zależy od nich rodzaj i wymiar kary związany z prowadzeniem pojazdu na podwójnym gazie:
- stan po użyciu alkoholu - stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza)
- stan nietrzeźwości - stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza)
Jazda w stanie po użyciu alkoholu (0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem. Grozi za to:
- grzywna 2500 zł, w stanie recydywy 5000 zł
- zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
- 15 punktów karnych
Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem. Grozi za to:
- grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie
- kara od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
- 15 punktów karnych
- zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat
***