Jak zabezpieczyć przed kradzieżą koła, alufelgi, kołpaki?
Oprac.: Michał Domański
Kradzieże pojazdów oraz ich elementów, to bez wątpienia bolączka kierowców. Proceder ten niestety istnieje i będzie istnieć, ponieważ komplet dobrych felg wart jest nierzadko nawet i kilkanaście tysięcy złotych. W poniższym artykule opowiemy wam o tym, jak profesjonalnie zabezpieczyć koła, alufelgi i kołpaki w samochodzie.
Spis treści:
Jak zabezpieczyć koła przed kradzieżą?
Pozostawiając swoje auto na publicznych parkingach, warto zadbać o właściwe zabezpieczenie kół pojazdu. Szczególnie powinni zatroszczyć się o to posiadacze dobrych samochodów, które są narażone na kradzieże. Jak zniechęcić złodzieja?
Do zabezpieczenia koła przed kradzieżą służą specjalne śruby i nakrętki, które uniemożliwiają ich demontaż. Dobrej jakości produkty zabezpieczające są wyposażone w specjalne pierścienie obrotowe. Odkręcenie ich jest niemożliwe bez posiadania specjalnych narzędzi. Skutecznie chronią one nasz pojazd przed ewentualną kradzieżą kół oraz znacznie zwiększają szansę na to, że pozostawiony na publicznym parkingu samochód zawsze będzie gotowy do jazdy.
Zakup śrub zabezpieczających koła jest szczególnie polecany dla kierowców, którzy często zostawiają swój samochód zaparkowany przez dłuższy czas w miejscach publicznych takich jak osiedlowy parking, szczególnie wieczorem oraz nocą. Akcesoria tego typu mogą też zaoszczędzić nam wielu kłopotów, gdy będziemy w podróży służbowej i będziemy musieli zaparkować pojazd w miejscu, które nie wzbudza dużego zaufania.
Jak zabezpieczyć alufelgi przed kradzieżą?
Bez wątpienia jest to kosztowny element wyposażenia samochodu. Nawet używane alufelgi kosztują ponad 1000 zł za komplet. W przypadku zakupu nowych felg w salonie ich koszt może być nawet dziesięciokrotnie większy. Zabezpieczenie ich przed kradzieżą to wręcz obowiązek każdego właściciela pojazdu!
Tak jak w przypadku kół, alufelgi możemy zabezpieczyć dedykowanymi śrubami antykradzieżowymi. Najwięcej kłopotów przysparzają takie akcesoria ochronne, które są ukryte we wnętrzu alufelgi. Złodzieje mają wtedy problem z dobraniem odpowiednich narzędzi umożliwiających im odkręcenie takiej śruby. Warto pamiętać o odpowiednim kształcie łba śruby (płaskim lub wypukłym — w zależności od felgi) i właściwej długości gwintu.
Nieocenione w przypadkach kradzieży okazuje się również ubezpieczenie. Alufelgi podlegają standardowej ochronie w ramach polisy autocasco. W przypadku szkody należy zgłosić się do ubezpieczyciela i wycenić poniesione przez nas straty. Nie jest to idealna ochrona, ale — w ostatecznym rozrachunku — skorzystanie z polisy AC może uchronić nas przed sporymi wydatkami.
Jak zabezpieczyć kołpaki przed kradzieżą?
Najlepszym sposobem jest zastosowanie plastikowych opasek do montowania kabli — popularnych trytytek. Najlepiej zdecydować się długie, grube i twarde akcesoria ochronne, które przeciągamy przez kołpak. Teraz wystarczy już tylko uciąć nadmiarową część opaski zaciskowej.
Praktyka wielu kierowców pokazuje, że najlepiej zastosować 2-4 sztuki trytytek na jeden kołpak. Nie jest to jednak zabezpieczenie, które zapewni nam stuprocentowe bezpieczeństwo. Warto jednak wskazać na to, że ich dodatkowym atutem jest to, że o wiele trudniej będzie zerwać kołpak z koła — na przykład, gdy z impetem wjedziemy w kałużę lub na nierówności.
Pamiętajmy też o tym, że — bez względu na to, czy jest to koło, kołpak, czy alufelga — dla złodzieja kluczową rolę odgrywa czas. Jeśli już na pierwszy rzut oka zobaczy, że będzie musiał spędzić przy pojeździe sporo czasu, to jest dość prawdopodobne, że odpuści. Czy to w obawie przed przyjazdem policji, czy przed zarysowaniem lub uszkodzeniem drogiej alufelgi.
***