Jak jeździć i co zrobić, żeby samochód palił mniej paliwa?

Kilka prostych nawyków pozwoli na rzadsze odwiedzanie stacji paliw
Kilka prostych nawyków pozwoli na rzadsze odwiedzanie stacji paliwNewsLubuskiEast News

Ceny paliw znowu w górę

  • Pb 98: 7,09 zł za litr
  • Pb 95: 6,43 zł
  • ON: 6,69 zł
  • LPG: 2,89 zł
  • Pb 98: 6,99 zł za litr
  • Pb 95: 6,39 zł
  • ON: 6,67 zł
  • LPG: 2,89 zł

Jak jeździć, by auto paliło mniej

  1. Sprawdź stan techniczny auta. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni stan techniczny naszego auta. Chodzi tutaj o regularną wymianę olejów i filtrów, a także sprawdzenie stanu świec (zapłonowych i żarowych). Pojazd, który jest w dobrym stanie, zużywa mniej paliwa, a przy tym jest obciążony mniejszym ryzykiem wystąpienia awarii.
  2. Kontroluj ciśnienie w oponach. Skoro już przy sprawności auta jesteśmy, nie możemy pominąć również opon. Ich stan nie tylko decyduje o bezpieczeństwie i właściwościach jezdnych, ale także o zużyciu paliwa. Kluczem jest tutaj odpowiednie ciśnienie powietrza oraz geometria kół. Zbyt niskie ciśnienie w oponach oznacza zwiększenie oporów toczenia, co przełoży się na wzrost zapotrzebowania silnika na paliwo.
  3. Zrób w samochodzie wiosenne porządki. Choć brzmi to banalnie, ta porada naprawdę ma sens. Wielu kierowców traktuje swoje pojazdy jako mobilny schowek na choćby sprzęt sportowy czy narzędzia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wożenie w samochodzie wielu niepotrzebnych przedmiotów zwiększa jego masę całkowitą i tym samym przekłada się na większe zużycie paliwa. 
  4. Zadbaj o aerodynamikę auta. Nie bez znaczenia są również właściwości aerodynamiczne naszego auta. Wożenie na dachu zbędnego bagażnika dachowego czy nawet samych belek i uchwytów przyczynia się również do pogorszenia aerodynamiki i tym samym większego zużycia paliwa. W związku z tym, jeśli nie mamy potrzeby, by korzystać z bagażnika dachowego, powinniśmy go zdemontować.
  5. Jedź płynnie i utrzymuj stałą prędkość. Częste zmiany tempa, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie zwiększa zużycie paliwa. Dlatego ważne jest by obserwować drogę patrząc daleko przed siebie i zawczasu np. zdjąć stopę z gazu zamiast gwałtownie hamować przed skrzyżowaniem. Warto też reagować na podpowiedzi komputera pokładowego, który sugeruje optymalne momenty zmiany biegu.
  6. Korzystaj z hamowania silnikiem. Kierowcy samochodów z manualnymi skrzyniami biegów powinni pamiętać również o zasadzie hamowania silnikiem. Można z niej skorzystać, kiedy zbliżamy się do skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej lub przy zjeżdżaniu ze wzniesień. Wystarczy tylko zdjąć nogę z gazu i redukować przełożenia w miarę wytracania prędkości aż do zatrzymania. Hamowanie silnikiem ogranicza zużycie paliwa, ponieważ w tym czasie jego dopływ zostaje odcięty i samochód toczy się malejącą siłą rozpędu. Oprócz oszczędności paliwa taka technika odciąża również układ hamulcowy.
  7. Planuj podróż z nawigacją online. Oszczędzanie na paliwie wiąże się również z dokładnym planowaniem tras. W związku z tym, jeśli to możliwe, warto unikać zatłoczonych obszarów i wykorzystywać możliwości skracania trasy. W oszczędzaniu pomóc nam może również algorytm nawigacji online, np. Map Google. Aplikacja może dobierać optymalną trasę w zależności od wybranego rodzaju napędu, czy pory podróży. Wystarczy zadeklarować w aplikacji, jaki napęd posiada samochód, którym aktualnie się poruszamy. W zależności od tego czy samochód posiada silnik Diesla, benzynowy, układ hybrydowy czy elektryczny aplikacja zaproponuje nam stosowną trasę.
"Wydarzenia": Chełm podpisał umowę na zakup 26 NesoBusówPolsat NewsPolsat News