Ile jest ważna gaśnica samochodowa? Mandat, gdy jest przeterminowana

Krzysztof Kruczkowski

Aktualizacja

Gaśnica to rzecz, która na szczęście rzadko się przydaje - co nie znaczy, że można o niej zapomnieć. To obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Lepiej idźcie do auta i sprawdźcie, do kiedy ważna jest wasza gaśnica.

Co grozi za jazdę z przeterminowaną gaśnicą?
Co grozi za jazdę z przeterminowaną gaśnicą?Stanislaw BielskiReporter

Jakie jest wyposażenie obowiązkowe samochodu zarejestrowanego w Polsce? Wbrew niektórym opiniom, nie trzeba wozić ze sobą apteczki. Auto musi mieć "na pokładzie" gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Policjanci często podczas rutynowych kontroli sprawdzają, czy kierowca nie zapomniał o tych elementach - warto więc je wozić i wiedzieć, gdzie są. O ile jednak w przypadku trójkąta ostrzegawczego sprawa jest prosta (jest albo go nie ma), o tyle przy gaśnicy istotne jest nie tylko to, czy jedzie w naszym samochodzie, ale i to, czy jest jeszcze ważna.

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa?

Gaśnica to istotny element, który w krytycznym momencie może uratować samochód - nasz lub innego kierowcy - przed spaleniem. Pożary nie są bardzo częste, ale się zdarzają, o czym można przekonać się śledząc medialne doniesienia. Zareagowanie w porę znacznie ogranicza niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą pojawienie się ognia w aucie. Konieczność posiadania gaśnicy w samochodzie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Jaką gaśnicę należy wozić? Musi ważyć co najmniej 1 kg, choć nie brakuje osób, które zalecają, by mieć cięższy sprzęt. Będzie bardziej skuteczny, ale z pewnością zajmie więcej miejsca we wnętrzu auta. Obowiązkowa jest gaśnica typu ABC. Co oznaczają te litery? Każda z nich opisuje to, jakie palące się materiały da się gasić taką gaśnicą. Klasa A to oznaczenie materiałów stałych - np. drewna i papieru, klasa B oznacza tworzywa sztuczne i ciecze (w tym oleje czy paliwa), a klasa C - różnego typu gazy.

Ile jest ważna gaśnica samochodowa?

Termin ważności gaśnicy samochodowej jest na niej oznaczony - standardowy okres legalizacji (czyli ważności) to 2 lata. Uwaga - ten czas biegnie od daty, w której gaśnica została wyprodukowana, a nie sprzedana. To oznacza, że jeśli dany przedmiot spędził dużo czasu na sklepowej półce, przyda się kierowcy krócej niż taki, który został wytworzony niedawno.

Co zrobić z gaśnicą, której legalizacja nie jest już ważna? Nie trzeba jej od razu wyrzucać. Zdecydowanie lepiej będzie wykonać przegląd, który przedłuża jej ważność o rok. Ile to kosztuje? Zwykle kilka lub kilkanaście złotych. Koszt nowej gaśnicy to ok. 30-50 zł, przegląd wychodzi więc taniej. Gdzie wykonuje się przeglądy? Należy wybrać się do odpowiedniej osoby. Legalizację gaśnicy może wykonać osoba z uprawnieniami w tym temacie. Musi mieć za sobą adekwatne szkolenie. Najłatwiej będzie udać się do sklepu sprzedającego tego typu przedmioty i inny asortyment z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czyli udajmy się do specjalistycznego punktu, a nie do supermarketu, mimo że w tym ostatnim miejscu także można zakupić gaśnicę samochodową.

Przegląd jest krótki i sprawdza, czy gaśnica jest sprawna i czy zadziała w sytuacji kryzysowej. Uwaga - osoba kontrolująca sprawdza zarówno datę ostatniej legalizacji, jak i datę ważności (o ile są różne). Jeśli data ważności gaśnicy wygasa przed terminem legalizacji, to należy wymienić ją na nową lub oddać do legalizacji przed upływem tego terminu.

Po przeglądzie właściciel gaśnicy otrzymuje certyfikat, na którym zapisany jest m.in. unikalny numer gaśnicy, data ostatniego badania, przewidywana data kolejnej legalizacji oraz to, jak długo gaśnica jest ważna.

Mandat za nieważną gaśnicę

Art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że gaśnica jest wyposażeniem obowiązkowym samochodu - co ciekawe, nie zawarto tam jednak ani słowa na temat aktualnej legalizacji takiego przedmiotu. To oznacza, że gaśnica powinna być ważna i sprawna ze względu na bezpieczeństwo pożarowe, ale gdy legalizacja wygaśnie, kierowcy nie grozi mandat, policjant nie może też za to zatrzymać dowodu rejestracyjnego.

Kara grozi za to za brak gaśnicy. Po pierwsze, samochód pozbawiony takiego elementu wyposażenia nie przejdzie obowiązkowego badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Warto więc upewnić się, czy na pewno jest w aucie, zanim pojedziemy na SKP. Po drugie, podczas kontroli drogowej brak gaśnicy może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Gdzie znaleźć gaśnicę w swoim aucie? W niektórych autach umieszczono ją pod fotelem kierowcy lub pasażera, zdarzają się też gaśnice w bagażniku, zwłaszcza w jego bocznej ścianie.

Volkswagen Tayron w Polsce. Ma 7 miejsc, 850 l bagażnika i mocnego dieslaMaciej OlesiukINTERIA.PL