Czy system start-stop można wyłączyć na stałe?

Oprac.: Tomasz Kromp

System start-stop odpowiada za wyłączanie i włączanie silnika samochodu w trakcie zatrzymywania się na światłach bądź w korku. Technologia może zredukować zużycie paliwa, a także ograniczyć emisję spalin. Jak konkretnie działa rzeczony system, o co chodzi z przyciskiem "A OFF" i czy da się wyłączyć start-stop na stałe?

Czy da się wyłączyć start-stop na stałe?
Czy da się wyłączyć start-stop na stałe?123RF/PICSEL

Jak działa system start-stop w samochodzie?

System start-stop odpowiada za automatyczne wyłączanie silnika samochodu podczas np. zatrzymywania się na skrzyżowaniu lub w korku. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać mniejsze zużycie paliwa oraz zredukować emisję spalin. Obecnie start-stop stał się standardem. Na terenie Unii Europejskiej technologia jest obowiązkowym wyposażeniem fabrycznie nowych samochodów.

Jak działa system start-stop? W praktyce wygląda to w ten sposób, że po zatrzymaniu się, wrzuceniu biegu jałowego i puszczeniu sprzęgła, silnik gaśnie. Gdy kierowca chce ruszyć i wciska sprzęgło, silnik znowu odpala. Tak to wygląda w przypadku samochodów ze skrzynią manualną. Jeśli chodzi o automaty, system start-stop wyłącza silnik, gdy pojazd się zatrzymuje, a kierowca trzyma nogę na hamulcu. Po puszczeniu pedału hamulca silnik z powrotem się uruchamia.

O co chodzi z przyciskiem A OFF w samochodzie?

W wielu autach kierowcy mogą dostrzec przycisk oznaczony jako "A OFF". Do czego służy? Okazuje się, że przycisk ten odpowiada za dezaktywowanie systemu start-stop. Po jego naciśnięciu silnik nie będzie się wyłączał po zatrzymaniu. Aby przywrócić działanie start-stop, najzwyczajniej w świecie należy ponownie nacisnąć "A OFF".

Zazwyczaj przycisk "A OFF" znajduje się obok skrzyni zmiany biegów, na środkowej konsoli lub przy kierownicy. W niektórych modelach samochodów może się zdarzyć, że takiego przycisku nie ma, a włączanie i wyłączanie systemu odbywa się z poziomu komputera pokładowego. 

Wyłączenie systemu start-stop na stałe. Czy to możliwe?

Niektóre osoby z różnych względów wolą nie korzystać z systemu start-stop. Tacy kierowcy mogą zastanawiać się, czy da się wyłączyć automatyczne wyłączanie i włączanie silnika na stałe. Użycie przycisku dezaktywuje system doraźnie, jedynie do momentu ponownego uruchomienia silnika.

Wyłączenie systemu start-stop na stałe może wymagać użycie komputera serwisowego.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

W wielu przypadkach trwałe wyłączenie start-stop jest możliwe wyłącznie poprzez wykorzystanie komputera serwisowego. Niektóre warsztaty umożliwiają wykonanie takiej usługi lub inwersję układu, dzięki której wciśnięcie przycisku "A OFF" włącza start-stop – wskutek tego system będzie działał dopiero wtedy, gdy kierowca zdecyduje się go uruchomić (nie będzie wymagane jego każdorazowe wyłączanie po odpaleniu silnika).

System start stop nie działa. To problem?

Czasami zdarza się, że system start-stop nie działa. Okazuje się, że jest to związane między innymi z:

  • niskim stanem naładowania akumulatora; 
  • niską temperaturą pracy silnika; 
  • niską temperaturą otoczenia; 
  • otwartymi drzwiami podczas jazdy; 
  • niedomkniętą maską; 
  • zatrzymaniem się na zboczu przekraczającym dozwolony kąt nachylenia; 
  • niezapiętymi pasy bezpieczeństwa.

Start-stop może również nie działać po wymianie akumulatora. Niektóre modele mogą nie być przystosowane do układu start-stop, a zatem system nie zadziała w samochodzie, który jest wyposażony w taki podzespół. 

Kierowca Audi potrącił dwie osoby na parkinguPolicja