Czy można prowadzić auto w kołnierzu ortopedycznym? A z ręką w gipsie?
Kontuzja może zdarzyć się każdemu, a do tego wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z jazdy samochodem. Sprawdzamy, na jakich warunkach osoba w kołnierzu ortopedycznym lub ze złamaną ręką może wsiadać za kółko.
Czasami niepozorna stłuczka lub upadek może się skończyć kołnierzem ortopedycznym, ręką w gipsie czy stabilizatorem. W obu przypadkach zdolności manualne kierowcy są mocno ograniczone i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sprawdzamy, czy w takiej sytuacji można prowadzić samochód?
Jazda samochodem w kołnierzu ortopedycznym
W polskich przepisach nie znajdziemy artykułu, który zabrania kierowaniem samochodem przez osobę w kołnierzu ortopedycznym. Jednak zanim wsiądziemy za kierownicę w takim stanie, warto skonsultować sprawę z lekarzem. Ortopeda może uznać, że powinniśmy ograniczyć aktywność i unikać jazdy samochodem. Czasami może się zdarzyć, że zaryzykujemy pogłębieniem urazu i wydłużeniem okresu powrotu do zdrowia.
Warto pamiętać, że podczas kontroli drogowej policjant może sprawdzić, czy kontuzja wpływa na zdolność prowadzenia samochodu. Jeśli uzna, że kołnierz ortopedyczny skutecznie utrudnia bezpieczną jazdę, może zabronić dalszego poruszania się. Jeśli kierowca w kołnierzu ortopedycznym sprawnie porusza się samochodem i nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu, policjant nie powinien mieć żadnych obiekcji.
Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku w takim stanie to oprócz konsekwencji zdrowotnych trzeba się liczyć, że policja sprawdzi, czy uraz mógł mieć wpływ na przebieg zdarzenia. Jeśli okaże się, że tak było - może uznać za współwinnych spowodowania niebezpieczeństwa na drodze. Taki przebieg spraw może utrudnić uzyskanie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.
Jazda samochodem z ręką w gipsie
Podobnie jak w przypadku prezentowanym powyżej, nie istnieją przepisy, które w sposób jednoznaczny zabraniają kierowania samochodem osobie z ręką w gipsie, ortezie lub stabilizatorze. W takim przypadku również warto zasięgnąć opinii lekarza.
Jeśli nie widzi przeciwskazań, możemy wsiadać za kółko. Jeśli lekarz uzna, że kończyna powinna być unieruchomiona, należy odpuścić jazdę samochodem, żeby nie ryzykować pogłębienia urazu i wydłużenia okresu rekonwalescencji.
Podczas kontroli drogowej policjant może ocenić, czy kontuzja wpływa na zdolność prowadzenia samochodu. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem, może zakazać dalszej jazdy.
W dużo łatwiejszej sytuacji będą kierowcy samochodów z automatyczną skrzynią biegów - do obsługi takiego samochodu wystarczy jedna ręka. W przypadku skrzyni mechanicznej mogą się pojawić komplikacje.
W przypadku kolizji lub wypadku policja może zweryfikować czy uraz i usztywniona ręka wpłynęły na przebieg zdarzenia. Jeśli tak było, kierowca może zostać uznany za współwinnego i stracić szanse na odszkodowanie od ubezpieczyciela.
***