Mandat za jedzenie w samochodzie? Tak, możesz go dostać

Pośpiech, brak czasu i napięty harmonogram dnia sprawiają, że jedzenie w samochodzie podczas jazdy to zjawisko, które występuje dość często na drogach. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w określonych sytuacjach jest to zabronione. Jaki mandat grozi za jedzenie w aucie?

Czy można jeść prowadząc samochód? Z pewnością wielu kierowców szukało odpowiedzi na to pytanie. Przepisy są jednoznaczne, ale nie wszyscy wiedzą, jakie regulacje obowiązują w tej kwestii w Polsce. W przepisie dotyczącym zakazu jedzenia za kierownicą istnieje wyraźny podział na kierowców:

  • samochodów osobowych,
  • zawodowych,
  • ciężarówek,
  • pojazdów transportu zbiorowego.

Jedzenie w samochodzie podczas jazdy. Co mówią przepisy?

Prawo o ruchu drogowym zakłada zakaz spożywania pokarmów i palenia tytoniu w czasie jazdy. Artykuł 65 ustawy, który może być podstawą do nałożenia ewentualnego mandatu na kierowcę, nie dotyczy jednak wszystkich kierowców

Reklama

W punkcie 5. powyższego artykułu czytamy, że:

Oznacza to, że mandat za jedzenie podczas jazdy grozi jedynie kierowcom zawodowym pracującym w firmach zajmujących się przewozem osób. Do tego grona zaliczają się:

  • kierowcy autobusów, 
  • autokarów,
  • innych pojazdów transportu publicznego, w tym taksówkarze.

Zatem kierowcy samochodów osobowych mogą spożywać posiłek w czasie jazdy, nie obawiając się przy tym o konsekwencje. Dla własnego dobra lepiej jednak unikać takich praktyk. Postój na przydrożnym parkingu będzie zdecydowanie bezpieczniejszym wariantem.

Jaki jest mandat za jedzenie w samochodzie podczas jazdy?

Zgodnie z taryfikatorem mandatów, kierowcom zawodowym, którzy złamią przepis dotyczący zakazu jedzenia podczas jazdy, grozi mandat w wysokości 50 złotych. Funkcjonariusz ma prawo podnieść karę do kwoty 200 zł, gdy uzna, że jedzenie rozprasza uwagę kierowcy, ogranicza jego koncentrację i może spowodować zagrożenie na drodze. 

Ustawodawca nie przewidział w tej sytuacji dodatkowych punktów karnych.

Zobacz też:

Kary za cofanie licznika. Wiemy, ile osób trafiło do więzienia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: taryfikator mandatów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama