Czy można filmować policjanta? Czy grozi za to mandat?
Czy kierowca rejestrujący kontrolę na drodze może mieć problemy? Oto kogo i w jakich sytuacjach można nagrywać.
Przypadkowi świadkowie zatrzymania na wrocławskim rynku Igora Stachowiaka sami stali się ofiarą funkcjonariuszy - zostali zatrzymani, a jeden z nich usłyszał zarzuty. Czy, kierowca, który będzie nagrywał kontrolę drogową, może to robić, nie narażając się na złamanie przepisów?
Możesz nagrywać
Jak pokazuje życie, reakcja policjantów na obecność kamery jest dość agresywna, od próby odebrania telefonu czy kamery, aż po wypisanie mandatu, a nawet zatrzymanie "reportera". Co na to przepisy i jak należy się zachować?
Nagrywanie umundurowanego policjanta, strażnika lub innego mundurowego legitymującego czy też dokonującego kontroli osobistej nie wymaga jego zgody i nie ma przepisów zakazujących takich działań. Nie ma tu znaczenia, czy film wykonuje obywatel, czy też osoba posiadająca legitymację prasową. Co prawda policjanci powinni to wiedzieć, ale z tym bywa różnie.
Co zrobić, jeśli mundurowy próbuje uniemożliwić filmowanie lub chce za to ukarać? Najpierw trzeba poprosić o wskazanie podstawy prawnej - taka oczywiście nie istnieje, a jeśli mimo to funkcjonariusz chce wypisać mandat, w tym przypadku nie można go przyjmować.
Uwaga! Należy pamiętać, że używanie kamery nie może przeszkadzać w pracy policjanta, a kontrolowany kierowca musi wykonywać polecenia mundurowego. Jeśli więc policjant poprosi o dokumenty, nie można się zasłaniać się brakiem wolnej ręki, ponieważ filmujemy.
Jednak nagrywanie to jedno, a upowszechnianie go to zupełnie inna sprawa. Zgodnie z prawem rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody nagranej osoby, choć i tu są wyjątki. Generalnie wrzucenie filmu do internetu może oznaczać problemy.
Kamera na mundurze
Wkrótce jednak kontrowersje związane z filmowaniem funkcjonariuszy mogą odejść do lamusa, ponieważ policjanci sami będą wyposażeni w osobiste rejestratory przypięte do munduru.
Oto najważniejsze zasady dotyczące filmowania umundurowanych funkcjonariuszy podczas kontroli drogowej.
- MUNDUROWEGO MOŻESZ FILMOWAĆ
Funkcjonariusz nie ma prawa karać za używanie sprzętu służącego do nagrywania kontroli drogowej.
- POLICJANT NIE MOŻE USUNĄĆ NAGRANIA
Funkcjonariusz nie ma prawa żądać wyłączenia kamery lub usunięcia nagrania.
- PUBLIKACJA NAGRANIA MOŻE BYĆ NIELEGALNA
Nagrania mogą służyć jako dowód w sądzie, ale nie powinny być upubliczniane bez zasłonięcia twarzy, a nawet zniekształcenia głosu.
Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 23/2017
Krajowy Rejestr Karny - wpis także za przestępstwo drogowe – PRZEPISY