Czy dziecko zawsze musi jechać w foteliku? Takie są zasady
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że fotelik samochodowy to jedyny słuszny sposób na przewóz małych pasażerów w aucie. W polskich przepisach znajdziemy bardzo jasne zapisy dotyczące tego, kiedy trzeba przewozić dziecko w foteliku, jak również wyjątki od tej zasady - warto jednak podkreślić, że nawet, jeśli prawo nie wymaga od nas zamontowania fotelika, to dla bezpieczeństwa wszystkich i tak warto to zrobić.
Fotelik samochodowy jest podstawowym elementem zapewniającym porządną ochronę dzieci w razie wypadku. Aby fotelik spełniał swoje zadanie, powinien być wybrany tak, aby odpowiadał budowie i wieku dziecka - pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim dwa parametry, mianowicie wzrost i wagę dziecka. Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego fotelika jest zabranie dziecka do sklepu z fotelikami - sprzedawca z pewnością doradzi zakup najlepszego. Odradzamy zakup używanych fotelików jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować ich pochodzenia - fotelik, który brał udział w wypadku nie powinien być już używany.
Dlaczego foteliki dla dzieci są tak ważne?
Anatomia dziecka różni się znacząco od budowy ciała osoby dorosłej. Standardowe pasy bezpieczeństwa nie są w stanie zapewnić najmłodszym odpowiedniej ochrony - mogą się z nich wysunąć lub doznać poważnych obrażeń szyi i głowy podczas gwałtownego hamowania czy kolizji. Dlatego producenci oferują różne kategorie fotelików, dostosowane do wieku, wagi i wzrostu dziecka.
Do kiedy trzeba wozić dziecko w foteliku?
Według zmienionych polskich przepisów dzieci powinny być przewożone w foteliku do momentu, kiedy nie przekroczą 150 cm wzrostu. Wcześniej obowiązywało jeszcze kryterium wieku (12 lat), ale w 2015 roku zostało ono zniesione. Warto pamiętać, że zabronione jest przewożenie dzieci w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy w aucie, w którym nie dezaktywowano poduszki powietrznej pasażera. Nie można też przewozić dzieci w wieku do 3 lat w autach, które nie wyposażono w pasy bezpieczeństwa oraz fotelik bezpieczeństwa lub inne urządzenie przytrzymujące.
Kiedy można jechać z dzieckiem bez fotelika?
Ustawodawca przewidział sytuacje, w których stosowanie fotelika nie jest konieczne lub możliwe ze względów praktycznych. Pierwszym takim przypadkiem jest przejazd taksówką – tutaj pasażerowie z dziećmi są zwolnieni z obowiązku posiadania fotelika, choć oczywiście dla bezpieczeństwa warto go ze sobą zabrać, jeśli jest taka możliwość. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku transportu specjalistycznego – dzieci mogą podróżować bez fotelika w pojazdach służb takich jak policja, straż miejska czy karetki pogotowia.
Przepisy uwzględniają również sytuacje związane z fizycznymi parametrami dziecka - jeśli ma ono więcej niż 135 centymetrów wzrostu, a jego masa ciała sprawia, że nie można dobrać odpowiedniego fotelika, dozwolone jest przewożenie go w standardowych pasach bezpieczeństwa. Ta sytuacja dotyczy głównie dzieci, które mimo wzrostu niższego niż 150 cm przekraczają maksymalną wagę dla dostępnych na rynku fotelików (36 kilogramów).
Kolejny wyjątek dotyczy sytuacji, gdy w samochodzie przewożone są już dwoje dzieci w fotelikach, a konstrukcja pojazdu uniemożliwia montaż trzeciego fotelika - wówczas trzecie dziecko, które ukończyło 3 lata, może podróżować przypięte zwykłymi pasami bezpieczeństwa.
Niektóre dzieci mogą być zwolnione z obowiązku jazdy w foteliku z uwagi na wskazania lekarskie - trzeba jednak pamiętać o tym, by w razie kontroli przedstawić funkcjonariuszowi odpowiednie zaświadczenie
Mandat za brak fotelika - im więcej dzieci, tym wyższy
Kierowca może otrzymać mandat w dwóch przypadkach - jeśli dziecko, które powinno jechać w foteliku, nie korzysta z niego, lub wówczas, gdy fotelik jest nieprawidłowo zamontowany. Wysokość mandatu nie zależy od liczby nieprzypiętych dzieci, ale liczba punktów karnych już tak. Finansowa kara wynosi 300 zł, kierowca otrzyma też pięć punktów karnych. W przypadku dwójki dzieci liczba punktów karnych podwaja się, a w przypadku trójki rośnie do piętnastu.