Auto jak piekarnik. Jak radzić sobie z upałem w samochodzie? Proste triki

Oprac.: Jakub Laskowski

Samochód zaparkowany w pełnym słońcu nagrzewa się w szybkim tempie. Temperatura w kabinie auta może przekroczyć nawet 60 stopni Celsjusza. Jazda w takich warunkach to duże niebezpieczeństwo. Jak najszybciej schłodzić wnętrze samochodu? Oto kilka skutecznych sposobów.

Samochód w upalny dzień. Jak go skutecznie schłodzić?
Samochód w upalny dzień. Jak go skutecznie schłodzić?/123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • Wsiadasz do samochodu pozostawionego na słońcu, a fotele i kierownica parzą? 
  • Nagrzane wnętrze auta to niestety cena letniej pogody. W wyjątkowo ciepłe dni temperatura w kabinie pojazdu może sięgać nawet 60 st. Celsjusza, a nawet więcej. 
  • Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby, które pomogą schłodzić kabinę przed ruszeniem w drogę.

Jak najszybciej schłodzić wnętrze samochodu? To bardzo prosty trik

Temperatura, jaką osiąga wnętrze rozgrzanego samochodu, stanowi spore niebezpieczeństwo dla kierowcy. Wśród najczęstszych objawów są zawroty głowy, ograniczona koncentracja, a nawet omdlenia. Co więcej, wielu kierowców popełnia ogromny błąd, polegający na jak najszybszym uruchomieniu klimatyzacji w trybie maksymalnego chłodzenia. Takie działanie nie sprawi, że temperatura w samochodzie w magiczny sposób spadnie.

Jak szybko schłodzić wnętrze auta? Przed wejściem do mocno nagrzanego samochodu w pierwszej kolejności należy otworzyć na chwilę szeroko wszystkie drzwi i przewietrzyć kabinę. W ten sposób nagrzane powietrze z wnętrza samochodu stopniowo wydostanie się na zewnątrz.

Jak schłodzić samochód w upał? Pomoże nie tylko klimatyzacja

Po wstępnym ochłodzeniu wnętrza wejście do samochodu będzie znacznie przyjemniejsze. Zanim jednak klimatyzacja obniży temperaturę minie kilka minut. Warto w tym czasie uchylić szyby, aby pęd powietrza podczas jazdy wydmuchał pozostałe masy gorąca. Zawirowania powietrza pomogą także schłodzić rozgrzane powierzchnie (m.in. kierownicę). Dopiero po kilku kilometrach warto uruchomić klimatyzację i zamknąć wszystkie szyby.

Pamiętaj, że optymalna temperatura w trakcie jazdy powinna oscylować między 19 a 23 st. C. W takich warunkach łatwiej będzie Ci się skupić na jeździe. Jeżeli specyfika Twojej pracy wymusza częste postoje i wysiadanie, postaraj się zadbać, aby różnica temperatury między wnętrzem auta a otoczeniem wynosiła około 10 st. C.

Klimatyzacja w samochodzie w czasie upałów to rzecz niezbędna. Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z niej prawidłowoINTERIA.PL

Jak radzić sobie z nagrzanym wnętrzem samochodu? Przyda się mata na szybę

Jeśli jesteś kierowcą, który nie dysponuje garażem lub przynajmniej zadaszonym miejscem parkingowym, wyjściem z sytuacji może być mata przeciwsłoneczna na szybę. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w ograniczeniu dostępu promieni słonecznych, które ogrzewają kierownicę, kokpit i fotele.

Alternatywnym rozwiązaniem są półprzezroczyste osłony na szyby boczne. Montowane wewnątrz samochodu na specjalne przyssawki ograniczają dostęp promieni słonecznych do kabiny. Można je zamontować na tylnych bocznych szybach, jeśli samochodem podróżują dzieci.

Zobacz także:

Przejechał przed pieszym i nie popełnił wykroczeniaPolicja