Auto dla niepełnosprawnego. Na jakie ulgi można liczyć?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Osoby niepełnosprawne chcąc podróżować samochodem, mają trzy możliwości. Mogą skorzystać z pomocy opiekuna, firm organizujących transport osób z niepełnosprawnością albo kupić specjalnie przystosowane auto. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania dysfunkcji ruchowej. Mniej poważne schorzenia wcale nie eliminują możliwości legalnego poruszania się po drogach i zdobycia prawa jazdy. Wystarczy jedynie kupić auto dla niepełnosprawnego. Jak wygląda taki pojazd i na jakie ulgi można liczyć?
Jak wygląda auto dla niepełnosprawnego?
Auto dla niepełnosprawnego z zewnątrz praktycznie niczym nie różni się od "normalnego" samochodu. Takie pojazdy wyposażone są jednak najczęściej w liczne udogodnienia, które za zadanie mają ułatwić jazdę oraz wsiadanie i wysiadanie użytkownika.
Auto dla inwalidy posiada zazwyczaj platformę na wózek inwalidzki oraz miejsce, które służy do jego transportu. Dodatkowo niepełnosprawny można liczyć na różne udogodnienia, np. mechanizmy sterujące w samochodzie, które dostosowane są do indywidualnych predyspozycji kierującego.
Często spotykanym rozwiązaniem jest zamontowanie ręcznego gazu oraz hamulca wraz ze skrzynią biegów, która nierzadko występuje w wersji automatycznej.
Poza wymienionymi udogodnieniami, auta dla osób niepełnosprawnych mają szereg innych poprawek w stosunku do wersji pierwotnej jak np. elektryczna regulacja siedzenia. Przydać może się również siedzenie obrotowe, które umożliwia komfortowe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala na wysunięcie i odwrócenie siedzenia poza obrys samochodu.
Gdy zaistnieje konieczność większej stabilizacji ciała, używa się specjalnych pasów stabilizujących. Całość wyposażenia oraz lista dodatkowych funkcji dobierana jest zazwyczaj, do stopnia niepełnosprawności oraz indywidualnych preferencji użytkownika.
Nowe samochody dla niepełnosprawnych
Warto pamiętać, że praktycznie każde auto można przystosować na potrzeby osoby niepełnosprawnej, lecz nie każdy model będzie umożliwiał modyfikacje w równym stopniu. Chodzi przede wszystkim o to, że użyte rozwiązania podczas produkcji mogą ograniczać możliwości przeróbki poszczególnych podzespołów. Przed odpowiednim wyborem należy więc bardzo dokładnie przedyskutować wybór z firmą, która zajmie się adaptacją takich pojazdów.
Ciekawym pomysłem jest także zakup nowego auta dla niepełnosprawnych. Takie konstrukcje tworzy kilku producentów, między innymi Opel, czy Fiat.
Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej
Ulga rehabilitacyjna z tytułu zakupu samochodu to jedno z odliczeń, które dostępne jest dla osób z niepełnosprawnością lub ich opiekunów. Zakup samochodu dla inwalidy, który przeznaczony jest na dojazdy do lekarza, zakupy, czy do pracy to możliwość odliczenia części lub całości (w zależności od kwoty) wydatków, które zostały przeznaczone na utrzymanie. Można tego dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
Jedynym warunkiem, aby móc domagać się ulgi, jest to, aby być właścicielem lub chociaż współwłaścicielem pojazdu. Ulga rehabilitacyjna na samochód dla inwalidy umożliwia odliczenie wielu kosztów, między innymi na:
- utrzymanie samochodu osobowego (limit zmienia się co roku);
- przystosowanie samochodu do indywidualnych potrzeb (można odliczyć całą kwotę);
W 2021 r. ulga rehabilitacyjna na samochód wynosi 2280 zł i dokładnie taką kwotę każda osoba niepełnosprawna może odliczyć od podatku, niezależnie od tego, ile samochodów aktualnie posiada.
Warto wspomnieć jeszcze, co wlicza się w kwestie trzymania samochodu dla inwalidy. Są to:
- naprawy bieżące,
- zakup paliwa,
- wymiany opon,
- ubezpieczenie OC,
- przeglądy techniczne.
Korzystne jest również śledzenie wszystkich programów, organizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych.
***