Sprzedajesz auto i wpadasz w pułapkę. Błąd, a potem kara

Oprac.: Justyna Nachman

Sprzedaż samochodu, zarówno prywatnego, jak i firmowego, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, jeśli nie dopełni się obowiązków podatkowych. Warto dokładnie poznać przepisy, by uniknąć błędów i kar. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące podatku od sprzedaży auta. Kto musi zapłacić wspomniany podatek? Ile będzie on wynosił? Co grozi za brak uregulowania podatku? Sprawdzamy.

Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Sprawdź, kto powinien zapłacić podatek do urzędu skarbowego.
Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Sprawdź, kto powinien zapłacić podatek do urzędu skarbowego.123RF/PICSEL

Czy od sprzedaży auta płaci się podatek?

Czynnikiem decydującym o konieczności zapłacenia podatku od sprzedaży pojazdu jest okres, jaki upłynął od zakupu do jego sprzedaży. Jeżeli transakcja sprzedaży auta została przeprowadzona w ciągu 6 miesięcy od jego nabycia, konieczne będzie rozliczenie podatku z urzędem skarbowym. Wspomniany okres liczy się od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po zakupie auta. Przykładowo, jeżeli pojazd został kupiony w połowie maja, półroczny okres, o którym mówią przepisy, zaczyna być liczony od 1 czerwca i mija dopiero 1 grudnia.

Sprzedaż samochodu po upływie sześciu miesięcy od zakupu nie powoduje obowiązku podatkowego, ponieważ urząd skarbowy nie traktuje tej transakcji jako źródła dochodu. Dzięki temu osoby, które zdecydują się na sprzedaż auta po upływie pół roku, nie muszą uwzględniać tej transakcji w deklaracji PIT.

Kto płaci podatek od sprzedaży auta?

Podatek od sprzedaży auta obciąża zbywcę, czyli sprzedającego. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. W przypadku osób fizycznych mowa o podatku dochodowym (PIT), natomiast przedsiębiorcy muszą dodatkowo uwzględnić podatek VAT, jeśli sprzedaż odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Osoby prywatne są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku, gdy sprzedają samochód po sześciu miesiącach od jego zakupu. Jeśli jednak transakcja nastąpiła przed upływem tego okresu, dochód musi zostać wykazany w deklaracji PIT-36. Należy wówczas uwzględnić różnicę między ceną zakupu a sprzedaży auta.

Jaki jest podatek od sprzedaży auta?

Wysokość podatku od sprzedaży samochodu zależy od dochodu sprzedającego oraz jego sytuacji podatkowej:

1. Osoby prywatne

W przypadku osób fizycznych obowiązuje podatek dochodowy według progów podatkowych:

  • 12% dla rocznego dochodu do 120 000 zł,
  • 32% dla rocznego dochodu powyżej 120 000 zł.

Kwotę podatku oblicza się od różnicy między ceną sprzedaży a zakupu, uwzględniając koszty poniesione na naprawy czy modernizacje pojazdu.

2. Przedsiębiorcy

Sprzedaż samochodu firmowego, ujętego w ewidencji środków trwałych, wiąże się z koniecznością opłacenia podatku VAT. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, w których przy nabyciu pojazdu przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego lub gdy samochód był używany w firmie wyłącznie do celów zwolnionych z VAT (najczęściej dotyczy to przedsiębiorstw korzystających ze zwolnienia z podatku VAT).

We wszystkich innych przypadkach sprzedaż samochodu firmowego podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 23%. Dodatkowo kwota uzyskana ze sprzedaży pojazdu traktowana jest jako przychód. Suma ta, będąca równocześnie ceną zbycia pojazdu i zyskiem z transakcji, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Rodzaj tego podatku zależy od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Aby uniknąć konieczności zapłaty podatku dochodowego, przedsiębiorca może rozważyć przekazanie auta w formie darowizny osobie trzeciej. W takim przypadku nie powstaje przychód po stronie przedsiębiorcy, co zwalnia go z obowiązku opłacenia podatku.

Kara za niezapłacenie podatku od sprzedaży auta

Każda osoba, która osiągnęła dochody w minionym roku podatkowym, ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Zatajenie dochodów, na przykład pominięcie informacji o sprzedaży samochodu w deklaracji, może skutkować przeprowadzeniem przez urząd skarbowy kontroli. Jeśli jej w trakcie zostanie wykazane ukrycie istotnych danych, należy liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi w przepisach Kodeksu Karnego Skarbowego.

Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
Art. 54 §1 Kodeksu karnego skarbowego

Aby uniknąć problemów, warto zadbać o terminowe zgłoszenie dochodu w rocznej deklaracji podatkowej oraz w razie wątpliwości skorzystać z pomocy księgowego, który zadba o poprawność rozliczeń.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas