Parujące i zamarznięte szyby w aucie od wewnątrz. Jak się z tym uporać?

Oprac.: Tomasz Kromp

Sezon zimowy często wiąże się z utrudnionymi warunkami jazdy dla kierowców. Nie dość, że na drogach robi się ślisko, to jeszcze szyby w samochodzie zaczynają parować, co w znaczący sposób pogarsza widoczność. Czasami zdarza się, że owe szyby zamarzają od środka. Taka sytuacja przeważnie wynika z wilgoci, która gromadzi się w aucie. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy.

Jak poradzić sobie z parującymi i zamarzniętymi od wewnątrz szybami w samochodzie?
Jak poradzić sobie z parującymi i zamarzniętymi od wewnątrz szybami w samochodzie?PIOTR KAMIONKA/REPORTER/PIOTR KAMIONKA/REPORTEREast News

Parujące szyby w aucie od wewnątrz. Tak sobie z tym poradzisz

Nadmiar wilgoci kumulujący się w samochodzie oraz różnica temperatur pomiędzy wnętrzem auta a otoczeniem zewnętrznym może doprowadzać do zjawiska kondensacji pary wodnej. Owa para skrapla się wówczas na zimnych powierzchniach, takich jak właśnie szyby. Taka sytuacja występuje szczególnie często w sezonie jesienno-zimowym.

Parujące szyby w znaczący sposób mogą pogorszyć widoczność w trakcie jazdy. Dlatego ważne jest uruchomienie nawiewu – wtedy para powinna zniknąć po paru chwilach. Jednak jak sobie poradzić w momencie, gdy problem cały czas nawraca?

Przede wszystkim, należy zadbać o regularne wietrzenie pojazdu, co pomoże w pozbyciu się nadmiaru wilgoci. Warto także rozważyć wykorzystanie specjalnych preparatów zapobiegających parowaniu szyb. Niektórzy polecają również wymianę dywaników materiałowych na gumowe – te drugie łatwiej jest oczyścić z zalegającej wody. Przyczyną gromadzenia się wilgoci w samochodzie może być zły stan filtra kabinowego – warto to sprawdzić, tym bardziej że wymiana tego elementu nie jest skomplikowana.

Zamarznięte szyby w aucie od wewnątrz. Co robić?

Jeżeli na zewnątrz panują ujemne temperatury, to istnieje duża szansa, że woda skraplająca się na szybach może zamarznąć. Z takim problemem można spotkać się w szczególności zimą, gdy na dworze panują mrozy. Co robić, gdy szyby w aucie zamarzną od wewnątrz? 

Przede wszystkim, wykorzystanie nawiewu może zająć dłuższą chwilę. Warto przy tym wspomnieć, że długotrwałe rozgrzewanie auta na postoju może zostać uznane za wykroczenie. Samochód z włączonym silnikiem może stać maksymalnie przez jedną minutę. Często okazuje się, że jest to zbyt mało, by rozwiązać problem zamarzniętych od środka szyb.

Co w takim razie należy zrobić? Warto skorzystać z plastikowej skrobaczki, która pomoże uporać się z cienką warstwą lodu. Należy przy tym zachować ostrożność, by przez przypadek nie porysować szyby. W niektórych sytuacjach skuteczniejszy okaże się odmrażacz. Tutaj jednak wskazana jest skrupulatność – preparat może zostawić zacieki na szybie, wobec czego należy dokładnie wyczyścić powierzchnię za pomocą suchej szmatki.

Niebezpieczne zdarzenie na przejściu dla pieszychmateriały prasowePolicja