Jazda na kapciu może mieć opłakane skutki. Lepiej tego nie rób

Oprac.: Tomasz Kromp

Nagły spadek ciśnienia w oponie daje dosyć odczuwalne symptomy. Gdy ogumienie ulegnie uszkodzeniu, dalsza jazda staje się bardzo niebezpieczna – należy wówczas jak najszybciej zatrzymać samochód i wymienić koło. Zdarza się jednak, że niektórzy decydują się jechać dalej. Okazuje się, że skutki takiej decyzji mogą być opłakane.

Jakie skutki ma jazda na kapciu?
Jakie skutki ma jazda na kapciu?123RF/PICSEL

Objawy kapcia. Tak zachowuje się auto, gdy złapiesz gumę

Przebicie opony to coś, czego obawia się każdy kierowca. To jedna z najczęstszych usterek, które pojawiają się w trakcie jazdy. Nagły spadek ciśnienia w ogumieniu daje o sobie znać dosyć charakterystycznymi objawami. Przede wszystkim – auto odbija z toru jazdy. Zazwyczaj ściąga nas w stronę uszkodzonej opony. Poza tym może pojawić się mocno wyczuwalne drżenie kierownicy oraz hałas.

W takiej sytuacji należy zachować spokój i nie wykonywać kierownicą gwałtownych ruchów. Konieczne jest jak najszybsze zjechanie na pobocze w celu zweryfikowania stanu ogumienia. Niezbędna może okazać się wymiana koła na zapasowe.

Przyczyny kapcia mogą być naprawdę rozmaite. Do uszkodzenia może dojść w wyniku nadmiernej eksploatacji ogumienia (zniszczone lub skorodowane felgi mogą powodować spadek ciśnienia), najechania na ostry przedmiot czy gwałtownego wjechania na krawężnik. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, warto regularnie kontrolować stan ciśnienia w oponach. Dobrze również sprawdzać trzpień zaworu pod kątem jego szczelności.

Jazda na kapciu. Skutki mogą być opłakane

Jak już zostało wcześniej wspomniane – w przypadku pojawienia się charakterystycznych symptomów, należy bezzwłocznie zjechać na pobocze i sprawdzić stan ogumienia. Jazda na kapciu jest niebezpieczna zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Osoba, która zbagatelizuje sprawę, stwarza duże zagrożenie dla siebie i innych.

Bezpieczna jazda na kapciu staje się praktycznie niemożliwa. Samochód znosi na jedną stronę, wobec czego dość łatwo jest stracić nad nim kontrolę. Skutki mogą być opłakane. Co więcej, podczas dalszej jazdy na "flaku", znacznemu uszkodzeniu ulega felga. W takiej sytuacji konieczna może okazać się wymiana nie tylko uszkodzonej opony, ale całego koła.

Warto również pamiętać o tym, że samochód nie może zbyt długo stać na kapciu. Już po 24 godzinach od pozostawienia auta w takim stanie może dojść do deformacji ogumienia bądź felgi. Z tego powodu zaleca się jak najszybszą wymianę koła na zapasowe i wizytę u wulkanizatora. W innym przypadku narażamy się na dodatkowe koszty.

Volkswagen Tayron w Polsce. Ma 7 miejsc, 850 l bagażnika i mocnego dieslaMaciej OlesiukINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas