5 tysięcy złotych kary za odstawienie w złe miejsce. Problem z akumulatorem

Współczesne akumulatory samochodowe nie są już tak trwałe, jak kiedyś - czas ich eksploatacji zwykle nie przekracza sześciu lat. Coraz więcej kierowców zastanawia się więc, gdzie można oddać zużyty akumulator, by nie narazić środowiska naturalnego na skażenie. Z uwagi na to, jakie substancje zawiera, akumulator samochodowy jest bowiem traktowany jako odpad potencjalnie niebezpieczny.

Zużytego akumulatora nie można po prostu wyrzucić do śmieci
Zużytego akumulatora nie można po prostu wyrzucić do śmieci123RF/PICSEL

Podobnie jak wiele innych podzespołów auta, choćby opony oraz części takie jak drzwi czy szyby, także akumulator powinien być zutylizowany w miejscu do tego przeznaczonym, a nie zwykłym, osiedlowym śmietniku. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać zużytej “baterii” (podobnie jak i innych elektrośmieci) do pojemnika na odpady zmieszane - grożą za to kary administracyjne w wysokości do 5000 zł.

Co zawiera akumulator?

Głównym niebezpiecznym składnikiem jest elektrolit, czyli roztwór kwasu siarkowego, który ma silnie żrące właściwości i może powodować skażenie gleby oraz wód. Akumulator zawiera również znaczące ilości ołowiu i jego związków, które są toksyczne dla organizmów żywych i mogą się bioakumulować w łańcuchu pokarmowym. Dobra wiadomość jest taka, że większość materiałów z akumulatora można poddać recyklingowi. W profesjonalnych zakładach odzyskuje się przede wszystkim ołów (który stanowi około 60 proc. masy akumulatora) i można go wykorzystać do produkcji nowych akumulatorów. Odzyskiwany jest również plastik (polipropylen) z obudowy, który po przetworzeniu służy do wytwarzania nowych produktów. Kwas siarkowy jest neutralizowany lub oczyszczany i może być ponownie wykorzystany w procesach przemysłowych.

Gdzie wyrzucić stary akumulator?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, gdzie można bezpiecznie pozbyć się zużytego akumulatora. Każdy bowiem w pewnym momencie eksploatacji auta stanie przed tym zadaniem z uwagi na zużycie akumulatora - warto pamiętać, że jego żywotność skróci nieprawidłowa eksploatacja, na przykład jazda autem z niesprawnym alternatorem czy rozładowywanie “baterii” do zera.

Jak wspomnieliśmy, zdecydowana większość materiałów użytych do produkcji akumulatora - nawet 95-99 proc. - może zostać poddana recyklingowi. Z tego właśnie powodu kluczowe jest przekazanie akumulatora do specjalistycznych punktów zajmujących się jego przetwarzaniem.

Na rynku jest kilka wygodnych możliwości pozbycia się zużytego akumulatora: można zostawić go w sklepie, gdzie kupujemy nowy, lub w warsztacie samochodowym podczas wymiany. Tego typu punkty mają obowiązek przyjęcia zużytego akumulatora za darmo, jeśli kupujemy nowy, natomiast w wypadku, gdy tylko chcemy zutylizować starą “baterię”, naliczona zostanie opłata 30 zł. Co więcej, sprzedawca jest zobowiązany przepisami doliczyć kaucję zawsze wtedy, gdy kupujący nie zwraca starego akumulatora.

Warto wiedzieć, że każda gmina prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie również przyjmowane są akumulatory wraz z innymi odpadami niebezpiecznymi, takimi jak choćby opony. Dodatkowo w niektórych miastach działają wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się zbieraniem akumulatorów i przekazywaniem ich do zakładów produkcyjnych w celu przetworzenia.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas