Policjanci dronem kontrolują pieszych. Mandat to 2 tys. zł
Z końcem stycznia policjanci z Gliwic uczestniczyli w działaniach "Bezpieczny przejazd". Do monitorowania zachowań uczestników ruchu na jednym z przejazdów posłużył policyjny dron. Efekt? Mandaty w wysokości nawet 2 tys. zł - również dla pieszych.
W styczniu 2023 roku na śląskich drogach doszło do 68 wypadków z udziałem pieszych. Winnymi 13 z tych zdarzeń byli sami piesi. W wyniku poniesionych obrażeń, 4 osoby zmarły a 7 odniosło poważne obrażenia.
Dla porównania w styczniu 2021 roku na śląskich drogach odnotowano 57 wypadków z udziałem pieszych. W 12, których sprawcami byli sami piesi, zmarły dwie osoby, a 10 trafiło do szpitala.
Nie dziwi więc, że w ostatnich dniach policjanci ze Śląska w szczególny sposób skupiali się na bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Beztroskę niektórych z nich dobrze obrazuje nagranie z policyjnego drona. Mężczyźnie, który zignorował opuszczone zapory i wszedł na torowisko grozi teraz mandat w wysokości 2 tys. zł
Czego przepisy zabraniają pieszym?
Policjanci z Gliwic przypominają, że Prawo o ruchu drogowym jasno określa prawa i obowiązki niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie pozostawia też wątpliwości dotyczących zakazów.
Przepisy jednoznacznie informują, że pieszemu zabrania się:
- wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
- przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.