Chciała pomóc innemu kierowcy, została ranna
W wypadku w Świerklańcu ranna został kobieta, która chciała pomóc innemu kierowcy.
Jak wstępnie ustalili policjanci, 47-letni kierowca opla nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i zjechał do rowu. Widząc to zdarzenie 37-letnia kierująca renaulta, zatrzymała się na drodze, wysiadła z auta i chciała pomóc kierowcy opla. Za jej samochodem zatrzymał się volkswagen polo, w którego tył wjechał 61-letni kierowca peugeota. Samochody siłą odrzutu potrąciły znajdującą się poza pojazdem 37-letnią mieszkankę powiatu tarnogórskiego, która z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśniają tarnogórscy śledczy.
Policja przypomina, że pomoc ofiarom wypadku jest obowiązkiem każdego świadka zdarzenia. Należy to jednak zrobić tak, by nie narażać siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.
Oto sposób postępowania świadka wypadku drogowego. Zabezpiecz miejsce zdarzenia:
- zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy,
- nałóż kamizelkę odblaskową,
- włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt (y) ostrzegawczy (e) - własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku; w miarę możliwości zabezpiecz miejsce wypadku z obu stron najazdu.
Oceń liczbę rannych i ich obrażenia:
- będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych - np. ilość karetek pogotowia ratunkowego.
Oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym:
- będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych -np.czy zachodzi konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej.
Wezwij służby ratownicze:
- wystarczy połączenie telefoniczne z numerem alarmowym: 112. Twój komunikat winien zawierać następujące informacje: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia - możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dotyczące środków technicznych,itp.
- jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy, bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu.
Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym. Zbliżając się do pojazdów, które uległy wypadkowi:
- zachowaj szczególną ostrożność,
- spróbuj zatrzymać inne pojazdy - zapewnij sobie pomoc,
- weź ze swojego pojazdu gaśnicę,
- weź ze swojego pojazdu apteczkę,
- weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub pomogą Ci w dotarciu do uwięzionych we wrakach ofiar,
- weź ze swojego pojazdu nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić ( scyzoryk, nóż myśliwski, itp.),
- oceń, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,
- sprawdź, czy z pojazdu (-ów) nie wyciekają płyny.
***