153 nowe radiowozy dla policji. Aż 100 nieoznakowanych

Polska policja otrzyma 153 nowe radiowozy. Na ten cel Unia Europejska przekazała 46 milionów złotych. 53 samochody będą służyły do kontroli technicznej. Pozostałe 100 to nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami.

Do policji nieustannie płynie nowy sprzęt
Do policji nieustannie płynie nowy sprzęt Marcin Bielecki PAP

W czwartek w Centrum Unijnych Projektów Transportowych odbyła się konferencja prasowa dotycząca umów o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla projektów: bezpieczniej na drogach - nowoczesny sprzęt dla polskiej policji oraz pojazdy dla Ekip Techniki Drogowej i Ekologii dla policji. Udział w konferencji wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, p.o. dyrektor CUPT Joanna Lech oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

"Inwestycje w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego są wspierane z Funduszy Europejskich i środków krajowych. W Polsce powstaje nowoczesna sieć drogowa, ale dofinansowujemy też nowoczesne wyposażenie policji w zakresie nadzoru nad ruchem drogowym i eliminowania negatywnego wpływu pojazdów na środowisko" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

Wiceminister Buda ocenił, że nowe pojazdy zwiększą mobilność policjantów oraz poprawią skuteczność i bezpieczeństwo ich pracy.

Z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że dbałość o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa na polskich drogach opiera się na trzech filarach: są to zmiany w prawie, edukacja oraz inwestycje. "Podpisane umowy o dofinansowanie unijne z pewnością przyczynią się do realizacji tego celu" - zaznaczył Weber.

"Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jako Centrum Unijnych Projektów Transportowych wspieramy działania naszych beneficjentów, w tym Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Ministerstwa Infrastruktury (Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Cieszę się, że dzięki funduszom unijnym udaje się znacznie podnosić poziom bezpieczeństwa na polskich drogach, bo to dotyczy każdego z nas" - powiedziała p.o. dyrektor CUPT Joanna Lech.

Natomiast Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że bezpieczeństwo na drogach jest jednym z absolutnych priorytetów. "Stąd niezmiernie cieszą nas statystyki za 2021 rok, w których widać wyraźną poprawę w stosunku do poprzednich lat" - zaznaczył szef polskiej policji.

"Dwa projekty podpisane w grudniu ub. r. to łącznie 55 mln zainwestowanych w sprzęt dla Policji. Po pierwsze - 100 pojazdów z wideorejestratorami służące do dynamicznej i statycznej kontroli prędkości na polskich drogach. Chcemy zakupić 53 specjalistyczne pojazdy do badania emisji spalin i hałasu, co jest ogromną uciążliwością dla środowiska i nas wszystkich. Liczba pojazdów, które chcemy zakupić to dwa razy więcej niż obecnie dysponujemy" - dodał generał.

Oprac. Mirosław Domagała***

Moto flesz. Odcinek 20INTERIA.PL