153 nowe radiowozy dla policji. Aż 100 nieoznakowanych
Oprac.: Mirosław Domagała
Polska policja otrzyma 153 nowe radiowozy. Na ten cel Unia Europejska przekazała 46 milionów złotych. 53 samochody będą służyły do kontroli technicznej. Pozostałe 100 to nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami.
W czwartek w Centrum Unijnych Projektów Transportowych odbyła się konferencja prasowa dotycząca umów o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla projektów: bezpieczniej na drogach - nowoczesny sprzęt dla polskiej policji oraz pojazdy dla Ekip Techniki Drogowej i Ekologii dla policji. Udział w konferencji wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, p.o. dyrektor CUPT Joanna Lech oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
"Inwestycje w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego są wspierane z Funduszy Europejskich i środków krajowych. W Polsce powstaje nowoczesna sieć drogowa, ale dofinansowujemy też nowoczesne wyposażenie policji w zakresie nadzoru nad ruchem drogowym i eliminowania negatywnego wpływu pojazdów na środowisko" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.
Wiceminister Buda ocenił, że nowe pojazdy zwiększą mobilność policjantów oraz poprawią skuteczność i bezpieczeństwo ich pracy.
Z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że dbałość o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa na polskich drogach opiera się na trzech filarach: są to zmiany w prawie, edukacja oraz inwestycje. "Podpisane umowy o dofinansowanie unijne z pewnością przyczynią się do realizacji tego celu" - zaznaczył Weber.
"Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jako Centrum Unijnych Projektów Transportowych wspieramy działania naszych beneficjentów, w tym Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Ministerstwa Infrastruktury (Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Cieszę się, że dzięki funduszom unijnym udaje się znacznie podnosić poziom bezpieczeństwa na polskich drogach, bo to dotyczy każdego z nas" - powiedziała p.o. dyrektor CUPT Joanna Lech.
Natomiast Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że bezpieczeństwo na drogach jest jednym z absolutnych priorytetów. "Stąd niezmiernie cieszą nas statystyki za 2021 rok, w których widać wyraźną poprawę w stosunku do poprzednich lat" - zaznaczył szef polskiej policji.
"Dwa projekty podpisane w grudniu ub. r. to łącznie 55 mln zainwestowanych w sprzęt dla Policji. Po pierwsze - 100 pojazdów z wideorejestratorami służące do dynamicznej i statycznej kontroli prędkości na polskich drogach. Chcemy zakupić 53 specjalistyczne pojazdy do badania emisji spalin i hałasu, co jest ogromną uciążliwością dla środowiska i nas wszystkich. Liczba pojazdów, które chcemy zakupić to dwa razy więcej niż obecnie dysponujemy" - dodał generał.
Oprac. Mirosław Domagała***