Reklama

Te używane się nie psują!

Przy wyborze samochodu używanego główną rolę grają: rocznik, przebieg i cena. Na dalszy plan schodzą przeważnie takie kwestie, jak kolor czy poziom wyposażenia.

Decyzja jest o wiele trudniejsza niż w przypadku aut nowych - przy pojazdach z rynku wtórnego nie można przecież liczyć na gwarancję. Co zrobić, by nasz nowy nabytek nie okazał się studnią bez dna?

Reklama

Zanim zdecydujemy się na konkretny model powinniśmy zaczerpnąć na jego temat jak najwięcej informacji. Te, zamieszczane w Internecie przez właścicieli - w myśl przysłowia każda sroka swój ogonek chwali - często nie są zbyt pomocne. Na szczęście, wiele niezależnych organizacji prowadzi własne badania usterkowości poszczególnych aut, których wyniki publikowane są w formie rankingów.

Jednym z bardziej renomowanych zestawień jest to przygotowywane przez niemieckie zrzeszenie rzeczoznawców - Dekra. Chociaż jego wyniki nie zawszę są miarodajne, pomagają podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu. Niemcy opublikowali właśnie zestawienie dotyczące ostatnich dwóch lat. Które pojazdy wyszły z niego obronną ręką?

2 lata badań, 15 mln pojazdów

Najnowszy raport Dekry powstał w oparciu o wyniki badań technicznych przeszło 15 mln pojazdów, jakie przeprowadzono w Niemczech w ostatnich dwóch latach. Jego wyniki nie są w 100 procentach miarodajne, bowiem wielu kierowców, przed przystąpieniem do rygorystycznego badania technicznego odwiedza ze swoim pojazdem mechanika. Ponadto zestawienie nie obejmuje poważnych usterek, kończących się unieruchomieniem pojazdu. Wykrywane są natomiast te wadym których kierowca nie jest świadomy (więc może to być również spalone oświetlenie tablicy rejestracyjnej). Niemniej jednak, 15 mln przebadanych egzemplarzy to próba, na podstawie której wysnuć można konkretne wnioski.

Raport Dekry jest również o tyle ciekawy, że samochody podzielone są nie tylko wg klas, ale również wg przebiegu. To ogromne ułatwienie dla osób, które decydują się na pojazdy z większym stażem.

Które auta, wg Niemców, są najmniej awaryjne?

Najlepszy wynik w rankingu uzyskał opel insignia - aż 96,1 proc. przebadanych egzemplarzy przeszło badanie techniczne celująco. Niekwestionowanym zwycięzcą zostało jednak audi A6 (z wynikiem 84,2 proc), które wyróżniono w kategorii "najlepszy ze wszystkich klas". Co ciekawe, całe podium przypadło w udziale samochodom niemieckim. Na drugim miejscu sklasyfikowano BMW serii 3, trzecie - co może nieco dziwić - zajął volkswagen passat.

Szczegółowe wyniki dotyczące samochodów poszczególny klas znajdziecie na następnej stronie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: używana | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje