Busy to dziś inwestycja lepsza niż mieszkanie. Drożeją w rekordowym tempie

Mamy dobre informacje dla kierowców. W czerwcu średnia cena nowego samochodu w Polsce była niższa niż w maju o 1829 zł. Zła wiadomość jest taka, że wynosiła - uwaga - 153 051 zł. W rekordowym tempie drożeją samochody użytkowe.

Takie informacje płyną z najnowszego raportu cenowego opracowanego przez instytut Samar. Wynika z niego, że w stosunku do sytuacji z końca maja, średnia cena nowego auta w Polsce zmalała o 1,2 proc.

Nowe auta zdrożały o ponad 16 proc.

Niestety - chwilowe wahnięcie wynikać może po prostu z ograniczonej dostępności nowych aut. W stosunku do czerwca ubiegłego roku średnia cena nowego samochodu w Polsce wzrosła bowiem o 16,7 proc. Biorąc pod uwagę pierwszą połowę roku podwyżka jest nieco mniejsza i wynosi 13,2 proc.

Zmiany w badaniach technicznych samochodów. Będą kary, ale bez podwyżek stawek.

Reklama

Drogo nie tylko w salonach. Kolejne rekordy cenowe aut używanych

Duże podwyżki widać również na rynku wtórnym. Jak wynika z danych sieci AAA AUTO, w ostatnim czasie najbardziej podrożały samochody użytkowe. Mediana ceny samochodów typu "van" (furgon) na rynku wtórnym wzrosła z 28 900 zł w czerwcu 2021 roku do 35 670 zł w czerwcu bieżącego roku. Oznacza to podwyżkę o rekordowe 23,4 proc

Mediana przebiegu używanych vanów wytawianych w Polsce na sprzedaż w czerwcu 2022 roku wynosiła 220 000 km, a mediana wieku 9,6 lat. Można zakładać, że wzrost cen będzie postępował w kolejnych miesiącach. Producenci mają duże problemy z dostawami nowych furgonów i podwozi do zabudowy, co widać dziś chociażby po załamaniu się rynku samochodów kempingowych.

Sedany drogie jak nigdy

Zaraz za vanami najwyższy wzrost cen na rynku wtórnym zanotowały sedany. Mediana ceny w stosunku rok do roku wzrosła o 19,6 proc. z 20 900 zł w czerwcu 2021 roku do 24 999 zł w czerwcu 2022.

Dopiero na miejscu trzecim pod względem wzrostu cen uplasowały się suvy. Od czerwca ubiegłego roku ich mediana ceny na rynku wtórnym zwiększyła się o 18,6 proc. - z 47 900 zł do 56 800 zł w czerwcu tego roku.

Duża rozbieżność cenowa w stosunku do pozostałych grup wynika z faktu, że używane suvy to także najmłodsze auta na rynku, a co za tym idzie, legitymujące się najmniejszym przebiegiem.

Mediana wieku wystawionego w Polsce na sprzedaż suva w czerwcu 2022 roku wynosiła 8,3 roku, a mediana przebiegu - 140.000 km.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny samochodów | ceny samochodów używanych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy