Toyota Hilux

Toyota Hilux to legendarny pick-up japońskiej marki, który jest obecny na rynku od ponad pół wieku. Model charakteryzuje się trwałością i wysokim poziomem właściwości użytkowych. Na całym świecie sprzedano ponad 19 milionów egzemplarzy Toyoty Hilux.
Toyota Hilux - najważniejsze informacje
Praktyczne nadwozie z pojemną przestrzenią ładunkową oraz mała awaryjność to najmocniejsze strony Toyoty Hilux. /materiały prasowe

Toyota Hilux - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1969

Toyota Hilux to legendarny pick-up japońskiej marki, który jest obecny na rynku od ponad pół wieku. Model charakteryzuje się trwałością i wysokim poziomem właściwości użytkowych. Na całym świecie sprzedano ponad 19 milionów egzemplarzy Toyoty Hilux.

Historia Toyoty Hilux

Poprzednikiem popularnego Hiluxa była Toyota Stout. Nowy model, zaprezentowany w 1969 roku, był początkowo oferowany na rynkach japońskim i północnoamerykańskim. Dopiero piąta odsłona Toyoty Hilux trafiła do europejskiej sieci sprzedaży. 

Obecnie w salonach można kupić ósmą generację modelu. Główni konkurenci to Mitsubishi L200, Nissan Navara i Volkswagen Amarok.

Toyota Hilux – generacje

Pierwszą generację Toyoty Hilux zaprezentowano w 1969 roku. Niewielki pick-up z tylnym napędem wyposażono w pojedynczą kabinę. Trzy lata później na rynek weszła druga odsłona modelu, która w zasadzie była znacznie zmodyfikowanym poprzednikiem. Po raz pierwszy model Hilux oferowano z dwoma wariantami długości przestrzeni ładunkowej.

W 1978 roku odbyła się premiera trzeciej generacji. Po raz pierwszy w historii modelu były dostępne wersje z podwójną kabiną i napędem na cztery koła. Pięć lat później na rynek weszło czwarte wydanie Toyoty Hilux o zupełnie nowej konstrukcji nadwozia.

Piąta odsłona modelu została zaprezentowana w 1989 roku. Zmodernizowano stylistykę nadwozia, natomiast technologicznie w dużej mierze korzystano z rozwiązań poprzednika. Model po raz pierwszy był produkowany także w Europie, w niemieckich zakładach Volkswagena. Na podstawie umowy pomiędzy dwoma markami samochodowymi Hilux na terenie Niemiec był sprzedawany pod nazwą Volkswagen Taro.

Toyota Hilux szóstej generacji została zaprezentowana w 1998 roku. Ten model charakteryzował się zupełnie nową stylistyką o opływowych kształtach. W 2005 roku do salonów zawitała siódma odsłona Hiluxa z nowoczesnym nadwoziem o znacznie zwiększonych wymiarach.

Najnowsza generacja Toyoty Hilux jest dostępna od 2016 roku. Model jest sprzedawany także w specjalnych wersjach, takich jak Invincible, co po polsku znaczy: niezwyciężona. Ładowność modelu została zwiększona do 1000 kg.

Toyota Hilux – dane techniczne

W palecie silników oferowanych w modelu Hilux dominują rzędowe czterocylindrowe jednostki. Wolnossące silniki benzynowe były dostępne także w wersjach V6 o mocy od 150 do 245 KM. Z kolei wolnossące diesle osiągały od 62 do 96 KM. Znacznie większą moc generują turbodoładowane jednostki wysokoprężne, które w nowszych generacjach modelu uzyskują od 120 do 204 KM.

Toyoty Hilux wyprodukowane po 1972 roku można było opcjonalnie wyposażyć w automatyczne skrzynie biegów. Do dziś są w sprzedaży wersje z przekładniami manualnymi. Automaty stanowią seryjne wyposażenie w najbogatszych wersjach wyposażenia. Od 1978 roku tylnonapędowy model Hilux jest sprzedawany z opcjonalnym napędem na cztery koła.

Toyota Hilux – opinie kierowców

Praktyczne nadwozie z pojemną przestrzenią ładunkową oraz niska awaryjność to najmocniejsze strony Toyoty Hilux. Nowsze odsłony modelu oferują wygodne i dobrze wykonane wnętrza. Właściwości jezdne terenowego pick-upa na utwardzonych drogach pozostawiają nieco do życzenia.

Toyota Hilux - Wiadomości