Suzuki

Suzuki to japońska firma z bogatą historią. W swojej ofercie ma nie tylko znane terenówki, takie jak Jimny czy Vitara, ale też auta miejskie, czy crossovery. W swojej historii Suzuki współpracowało z różnymi markami, zarówno z Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe japońskie fabryki odpowiadają tylko za 1/3 wielkości produkcji samochodów tej marki. 
Suzuki - najważniejsze informacje
W Polsce popularne są modele Suzuki z segmentu SUV-ów klasy B - Vitara i Ignis. /materiały prasowe

Suzuki - najważniejsze informacje

Suzuki to japońska firma z bogatą historią. W swojej ofercie ma nie tylko znane terenówki, takie jak Jimny czy Vitara, ale też auta miejskie, czy crossovery. 

W swojej historii Suzuki współpracowało z różnymi markami, zarówno z Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe japońskie fabryki odpowiadają tylko za 1/3 wielkości produkcji samochodów tej marki. 

Historia Suzuki

Początki marki Suzuki sięgają 1909 roku. Firma ta rozpoczęła swoją działalność w mieście Hamamatsu od produkcji maszyn tkackich. Jej założycielem był Michio Suzuki, od którego nazwiska pochodzi nazwa przedsiębiorstwa.

W 1937 roku firma opracowała pierwszy silnik benzynowy dla samochodu osobowego, który został użyty w prototypie samochodu osobowego Suzuki. Plany rozwoju motoryzacyjnej gałęzi tej firmy przerwała II wojna światowa. W tym czasie większość japońskich firm musiała przestawić się na produkcję na potrzeby armii.

Po wojnie Suzuki wróciło do produkcji maszyn tkackich, ale kryzys na rynku włókienniczym pokrzyżował plany rozwoju firmy. Dlatego na początku lat 50. Suzuki ponownie zwróciło się w kierunku motoryzacji.
Pierwszy pojazd wyprodukowany przez tę firmę to Power Free z 1952 roku. Był to rower z dodatkowym silnikiem spalinowym. Zaledwie rok później w ofercie pojawia się pierwszy w historii firmy motocykl, a sama firma zmienia swą nazwę na Suzuki Motor Corporation.

Pierwszy samochód tej marki pojawił się w 1955 roku. Był to Suzuki Suzulight, który był produkowany w różnych wersjach nadwozia, takich jak sedan, pick-up, minivan, a nawet jako dostawczak.

W latach 60. i 70. firmy takie jak Honda i Toyota stały się dominującymi graczami na rynku motoryzacji, ale samochody Suzuki wciąż były postrzegane jako auta z fabryki produkującej dobrej jakości, niedrogie pojazdy.

Na początku lat osiemdziesiątych Suzuki nawiązało współpracę z General Motors oraz Isuzu. W grę wchodziło nawet partnerstwo strategiczne, ale ostatecznie drogi obu firm się rozeszły.

Firma próbowała też zacieśnić relacje z Volkswagenem, ale współpraca marek nie trwała zbyt długo. Kolejną marką, z którą współpracowało Suzuki był włoski Fiat. Tak powstał model Suzuki SX4 i jego bliźniacza wersja Fiat Sedici.

Ostatecznie ta japońska marka zwróciła się w kierunku Toyoty, szczególnie pod względem modeli hybrydowych, w których Toyota ma duże doświadczenie.

W ciągu stulecia istnienia Suzuki stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, a ich modele były uznawane za jedne z najlepszych na rynku. Obecnie Suzuki ma swoje fabryki w ponad 23 krajach i sprzedaje swoje produkty w ponad 190 krajach.

Suzuki w Polsce

Suzuki jest obecne na polskim rynku od 1992 roku. W naszym kraju jest 55 autoryzowanych stacji dealerskich tej marki. W Polsce szczególnie popularne są modele zaliczające się do SUV-ów klasy B, takie jak Suzuki Vitara Jimny i Ignis, które razem stanowią około 15 procent aut z tego segmentu sprzedawanych w naszym kraju.

Suzuki – popularne modele

Ta marka jest szczególnie mocna w segmencie aut terenowych. Wielbicielom podróży po bezdrożach Suzuki kojarzy się głównie z produkowanym już od 1970 roku Suzuki Jimny. Nie jest to jedyne auto terenowe tego producenta. 

Do grona świetnych aut z napędem na cztery koła zalicza się też Suzuki Vitara oraz Suzuki Grand Vitara. Z nieco młodszych modeli z takim napędem można wskazać na Suzuki SX4 czy Suzuki Ignis. 

Z mniejszych aut nie można zapomnieć o modelu Alto oraz Swift, które są produkowane od początku lat 80.

Suzuki – pozostała działalność marki

Firma Suzuki produkuje również motocykle oraz silniki do nich. W Polsce popularne modele to Intruder i V-Strom. Firma ma w ofercie także quady, skutery, a także silniki do łodzi.

Suzuki wdrożyło też Clean Ocean Project i w swoich silnikach zaburtowych montuje innowacyjny filtr, który ma za zadanie filtrować mikroplastik znajdujący się w wodzie morskiej. Suzuki jest też producentem części samochodowych – zarówno tych do swoich aut, jak i dla innych marek.

Temat Suzuki znajdziesz również w serwisie:

Suzuki - Wiadomości

Suzuki - Zdjęcia