Subaru Forester

Subaru Forester to charakterystyczny crossover, który doczekał się już piątej generacji. Dzięki dobrym osiągom i atrakcyjnemu wyposażeniu auto cieszy się sporą popularnością zwłaszcza w przypadku osób poszukujących samochodu rodzinnego.
Subaru Forester - najważniejsze informacje
Subaru Forester od 25 lat cieszy się dużą popularnością na wielu rynkach. /materiały prasowe

Subaru Forester - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1997

Subaru Forester to charakterystyczny crossover, który doczekał się już piątej generacji. Dzięki dobrym osiągom i atrakcyjnemu wyposażeniu auto cieszy się sporą popularnością zwłaszcza w przypadku osób poszukujących samochodu rodzinnego.

Historia Subaru Forester 

Pierwsza koncepcja Subaru Forestera pojawiła się na targach w Tokio w 1995 roku. Wówczas występowała pod nazwą Streega. Forester zadebiutował ostatecznie w Japonii w lutym 1997 roku, a następnie również na rynku amerykańskim. 

Pierwsza generacja pojazdu konkurowała głównie z innymi japońskimi modelami, które były wprowadzane na rynek w tamtym czasie, takimi jak Suzuki Grand Vitara, Nissan Rasheen czy Toyota RAV4.

Subaru Forester – generacje

Produkcja pierwszej generacji trwała od 1997 do 2002 roku. W tym samym roku na Chicago Auto Show miała także miejsce zapowiedź drugiej generacji produkowanej w latach 2003–2008. Ponownie wykorzystano podwozie Subaru Imprezy i unowocześniono rozwiązania oferowane w pierwszej generacji. 

Kierowcy mogli wybierać modele z napędem na przednią lub obie osie oraz skrzynią manualną lub czterostopniową skrzynią automatyczną. W 2006 roku miał natomiast miejsce face lifting modelu. 

W 2008 roku podczas targów w Detroit zadebiutowała trzecia generacja Forestera – jej produkcja trwała do 2013 roku. W tej generacji znacznie zmieniono stylistykę, dzięki czemu auto nawiązuje w większym stopniu do tradycyjnych SUV-w. Poza tym kierowcy po raz pierwszy mogli wybrać samochód z silnikiem diesla. W 2011 roku Subaru Forester III przeszedł facelifting. 

Czwarta generacja pojazdu zadebiutowała w 2012 roku a jej produkcja trwała do 2018 roku. 5-drzwiowy SUV jest dostępny z napędem AWD oraz licznymi usprawnieniami w stosunku do poprzednich wersji. 

Na pokazie w Nowym Jorku w marcu 2018 zaprezentowana została najnowsza piąta generacja Subaru Forestera. Auto poza silnikiem benzynowym oferuje również dwulitrową hybrydę. Ten model – zaprezentowany w Genewie w marcu 2019 roku – znany jest jako Subaru Forester e-Boxer. 

Rok później zadebiutowała sportowa modyfikacja SUV-a – Forester Sport. W 2022 roku wprowadzono pierwszy facelifting modelu.

Subaru Forester – dane techniczne

Najnowszy model Subaru Forestera to 5-drzwiowy SUV, który spełnia normę Euro 6D. Napędza go silnik o pojemności 2 l i mocy 150 KM. 

Występuje w wersji z:
 • bezstopniową skrzynią biegów,
 • napędem 4x4. 
Do dyspozycji kierowców pozostaje 5 wersji wyposażenia. Średnie spalanie wynosi 8 l benzyny na 100 km, a przyspieszenie do 100 km/h powinno zająć ok. 11 sekund. Podawana przez producenta prędkość maksymalna to 188 km/h.

Subaru Forester  – opinie kierowców

Subaru Forester od 25 lat cieszy się dużą popularnością na wielu rynkach. Poza rodzimą Japonią znakomite dane dotyczące sprzedaży napływają również m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Zawdzięcza to przede wszystkim niezawodności i nienagannej, klasycznej stylistyce. Biorąc pod uwagę gabaryty, pojazd jest także ekonomiczny, zwłaszcza w wersji napędzanej silnikiem hybrydowym.

Subaru Forester - Wiadomości

 • Takiego SUV-a to ze świecą szukać. Co potrafi Subaru Forester?

  Takiego SUV-a to ze świecą szukać. Co potrafi Subaru Forester?

  Wtorek, 14 listopada 2023 (14:26)
  Forester to pojazd, który dzięki swojej dużej praktyczności i terenowemu usposobieniu zdążył już sobie zjednać spore grono wiernych klientów. Nie dziwi zatem, że japoński producent stara...
 • Subaru Forester e-BOXER przeszedł facelifting

  Subaru Forester e-BOXER przeszedł facelifting

  Środa, 12 stycznia 2022 (06:50)
  Subaru zaprezentowało dzisiaj najnowsze wcielenie swojego SUV-a. Zmodernizowany Forester e-BOXER zadebiutuje w salonach w 2022 roku.
 • Subaru Forester po zmianach. Trafi również do Europy?

  Subaru Forester po zmianach. Trafi również do Europy?

  Piątek, 15 kwietnia 2016 (08:35)
  Amerykański oddział Subaru zaprezentował właśnie odświeżoną wersję modelu Forester. Co zmieniło się w popularnym kombi z Japonii?
 • Reklama
 • Subaru Forester tS. Prawie jak STI

  Subaru Forester tS. Prawie jak STI

  Czwartek, 27 listopada 2014 (15:40)
  ​Subaru zaprezentowało Forestera w wersji tS, czyli "tuned by STI". Samochód stanowi odmianę pośrednią między klasycznym Foresterem a "prawdziwym" STI, przy czym Forester w tej ostatniej...
 • Nowe subaru forester

  Nowe subaru forester

  Piątek, 21 stycznia 2011 (12:49)
  Popularny crossover Subaru właśnie przeszedł klika drobnych zmian, zaś my sprawdziliśmy, na ile są one zauważalne.
 • Do pracy na skróty

  Do pracy na skróty

  Poniedziałek, 19 listopada 2007 (14:31)
  Porówanie: Seat Altea Freetrack 2.0 TSI 200 KM/Skoda Octavia Scout 2.0 TDI/Subaru Forester 2.0 XC WIN
 • Reklama
 • Bezpieczny Forester

  Bezpieczny Forester

  Środa, 19 listopada 2003 (08:30)
  Przeprowadzone w ramach NCAP badania wykazują, że Subaru Forester jest samochodem - w swej klasie - który w przypadku zderzenia bocznego jak żaden inny gwarantuje swym pasażerom...
 • Nowy forester

  Nowy forester

  Czwartek, 21 marca 2002 (11:13)
  W 1997 roku na europejskim rynku pojawiło się subaru forester. Od tego czasu pojazd ten znalazł ponad 65.000 nabywców. Podczas zakończonego niedawno salonu samochodowego w Genewie...