Porsche Panamera

Porsche Panamera to wyjątkowa propozycja wśród modeli klasy wyższej. Z jednej strony jest to limuzyna o eleganckim designie i komfortowym wnętrzu. Z drugiej wyraźnie zarysowano sportowy charakter pojazdu.
Porsche Panamera - najważniejsze informacje
Porsche Panamera w swojej klasie jest jednym z najszybszych i najmocniejszych samochodów. /materiały prasowe

Porsche Panamera - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2009

Porsche Panamera to wyjątkowa propozycja wśród modeli klasy wyższej. Z jednej strony jest to limuzyna o eleganckim designie i komfortowym wnętrzu. Z drugiej wyraźnie zarysowano sportowy charakter pojazdu.

Historia Porsche Panamery

Pierwsza dekada XXI wieku to znaczący wzrost popularności tak zwanych limuzyn sportowych. Mowa o pojazdach klasy wyższej klasyfikowanych jako limuzyny, jednak z nadwoziem w stylu coupé. Odpowiedzią Porsche na potrzeby rynku było stworzenie modelu Panamera. 

W 2009 roku producent zaprezentował model w Szanghaju i jeszcze tego samego roku wprowadził go do seryjnej produkcji.

Pierwsze egzemplarze Panamery otrzymały silniki z Porsche Cayenne. Później w ofercie pojawiło się więcej wersji silnikowych, do których dołączyły między innymi jednostki wysokoprężne. Już w pierwszej generacji pojawiły się wersje hybrydowe. 

Swego rodzaju przełomem była prezentacja w 2012 wersji kombi Panamery, której nadano nazwę Sport Turismo. Natomiast rok 2013 to wejście do sprzedaży Porsche Panemery Turbo S, czyli najmocniejszego modelu z rodziny. Rok później producent postawił na luksus, oferując użytkownikom Porsche Panamerę Exclusive z wnętrzem wykładanym wysokogatunkową skórą.

Porsche Panamera – generacje

  • Porsche Panamera I – od 2009 do 2016 roku w produkcji znajdowała się pierwsza generacja Panamery. W tym okresie na rynek wprowadzono wiele wariantów sportowej limuzyny. Wśród nich między innymi usportowione Sport Turismo, ale też wydłużone Porsche Panamera Executive oraz bardziej ekonomiczna wersja Platinum Edition.
  • Porsche Panamera II – od 2016 roku trwa produkcja drugiej generacji pojazdu. Samochód pod względem designu jest bardzo zbliżony do Porsche 911, z którym ma więcej wspólnych cech stylistycznych niż z Panamerą pierwszej generacji. Odmiana Turbo, czyli najmocniejsza wersja w drugiej generacji jest uznawana za drugi najszybszy luksusowy sedan dostępny na rynku.

Porsche Panamera – dane techniczne

  • Porsche Panamera I – pojemność silnika: 3.0-4.8 l; moc silnika: 300-550 KM; napęd: tylny lub na 4 koła; skrzynie biegów: 6– biegowa manualna lub 7– bądź 8-biegowa automatyczna.
  • Porsche Panamera II – pojemność silnika: 2.9-4.0 l; moc silnika: 330-700 KM; napęd: tylny lub na 4 koła; skrzynie biegów: 8-biegowa dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna. 

Porsche Panamera – opinie kierowców

To model dość wysoko ceniony przez kierowców. W swojej klasie jest jednym z najszybszych i najmocniejszych samochodów. Jednocześnie doskonale łączy sportowy charakter z luksusem. Jedną z najczęściej wymienianych zalet auta jest przestronna i komfortowa kabina. Szczególnie wysoko cenione jest wnętrze pojazdu w wersji Executive.

Kierowcy doceniają też doskonałe właściwości jezdne pojazdu, zwłaszcza w przypadku egzemplarzy z drugiej generacji. Odpowiada za nie system Porsche 4D Chassis Control, który skutecznie synchronizuje pracę wszystkich układów, mających znaczenie z perspektywy płynności jazdy.

Porsche Panamera - Wiadomości

Porsche Panamera - Zdjęcia